Sudjelovali smo na Edukacijskom jutru Festivala tolerancije

Autor: Mario Racić, 30. 5. 2018.

U utorak, 29. svibnja, u Zagrebu se održavalo Edukacijsko jutro, obrazovni program o holokaustu na kojem je do sada sudjelovalo više od 23.000 učenika iz čitave Hrvatske i regije, a koji tradicionalno dobiva preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja. Ove godine sudjelovale su i naše dvije učenice 8. a razreda, Maja Mijakić i Marija Pilipović,  u pratnji učitelja povijesti, Marija Racića.

Program se realizirao u kinu Kinoteka, a sastojao se od prikazivanja dokumentarnog filma "Bez azila: neispričano poglavlje priče o Anni Frank", koji je ove godine prikazan u Ujedinjenim narodima povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Nešto poput prethodnika, kultnog Dnevnika Anne Frank, film “Bez azila” iznosi detalje priče o obitelji Frank prije nego što se počela skrivati na tavanu, a riječ je o pozivu na akciju za toleranciju i poštovanje. Zatim smo poslušali svjedočanstvo Dana Dragutina Bar-Sele, Zagrebčanina rođenog 1929. godine, koji je preživio holokaust. On je zbog svog židovskog podrijetla Drugi svjetski rat proveo zatočen u talijanskom logoru u Kraljevici, odnosno skrivajući se po Zagrebu. Dan Dragutin Bar-Sela već je sudjelovao na programu Edukacijskih jutara te je njegovo svjedočanstvo pobudilo iznimnu zainteresiranost te vrlo pozitivne dojmove i profesora i učenika. Vrijednost Edukacijskih jutara tim je veća budući da je svake godine u Hrvatskoj sve manje preživjelih holokausta, a oni koji prepričavaju mladima svoja iskustva mogu se nabrojiti tek na prste jedne ruke. Edukacijskim jutrima se mlade poučava o holokaustu kako bi iz te tragične epizode svjetske povijesti naučili više o prihvaćanju različitosti i pristupanju svakom čovjeku kao pojedincu vrijednom poštovanja.