Erasmus+ KA1 tečaj u Izmiru

Autor: Lana Matijaković, 17. 9. 2023.

Učiteljica Tomislava Delić je u sklopu Erasmus projekta mobilnosti Inclusive and Modern School sudjelovala na tečaju USE of ICT in Special Eduaction koji se održavao u turskom Izmiru u razdoblju od 4. do 8. rujna ove godine. Organizirala ga je agencija Anatolia Education.

Naziv tečaja Use of ICT in Special Eduaction govori da mu je primarni cilj bio uključivanje djece s poteškoćama u obrazovni proces u kojemu su danas moderne tehnologije sastavni dio. Tečaj je bio organiziran u obliku predavanja i radionica na kojima se raspravljalo koji su izazovi, a koje prednosti upotrebe modernih tehnologija u nastavi, koje aplikacije koristiti, kako odabrati odgovarajuću aplikaciju za učenika s poteškoćama te kako prilagoditi aktivnosti tom učeniku s ciljem što uspješnijeg usvajanja gradiva.

Učiteljica je tijekom tečaja bila gošća u izmirskoj srednjoj školi pod nazivom Technical and Industrial Vocational High School in Mersin (Mersinli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) koja je, kao i naša, inkluzivna škola. Mentor joj je bio Murat Düz, profesor informatike. Na samom početku učiteljica je imala prilike saznati nešto više o turskom obrazovnom sustavu i razmijeniti iskustva s turskim kolegama o rada s učenicima s poteškoćama. Učiteljica je također predstavila našu školu, grad i obrazovni sustav. Osim predavanja i radionica za učiteljicu su bili organizirani i posjeti obrazovnim ustanovama koje rade s učenicima s poteškoćama ili s nadarenom učenicima. Posjetila je Konak Özel Eğitim Meslek Okulu (jednu od najboljih srednjih škola za djecu s poteškoćama u Izmiru), Centar za rehabilitaciju djece s poteškoćama u Izmiru, Udrugu slijepih i slabovidnih osoba te Arkas Art and Science School (koju pohađaju nadareni učenici).

U svakoj je ustanovi bila toplo primljena te je imala priliku vidjeti i čuti od nastavnika na koje načine primjenjuju moderne tehnologije kako bi nastavni proces bio što uspješniji.

Budući da je Izmir (nekadašnja Smirna) turističko središte s bogatom prošlošću i zanimljivom sadašnjošću, učiteljica je iskoristila svoje slobodno vrijeme te posjetila neke od njegovih znamenitosti kao što su Agora of Smyrna, Kizlaragasi Han Bazaar, Izmir Clock Tower (Saat Kulesi), antički grad Efez (u čijoj se blizini nalazoi posljednje prebivalište Blažene Djevice Marije) te 92. Međunarodni sajam u Izmiru.