Europski dan jezika 2023.

Autor: Lana Matijaković, 13. 10. 2023.

Europski dan jezika 2023. u našoj je školi već tradicionalno obilježen nizom aktivnosti na satima stranih jezika i vjeronauka.

Učiteljica Silvija Salapić i njeni učenici iz područne škole Široko Polje provjerili su znanje o zemljama europskog govornog područja kviz natjecanjima. Također, učenici su se naučili predstaviti na odabranom jeziku te su izradili plakat u kojem su to pokazali (plakat je na naslovnici).

Učenici petih i šestih razreda s učiteljicom Lanom Matijaković sudjeluju u eTwinning projektu Better Global Citizens te su u suradnji s partnerima iz Italije, Češke, Francuske, Njemačke, Turske, Grčke, Indije, Koreje, Poljske, Rumunjske, Ukrajine i SAD-a osmislili zanimljivu aktivnost: istražili su frazeme u kojima se pojavljuju boje. Cilj je aktivnosti bio predstaviti ostalim zemljama naše frazeme te utvrditi sličnosti i razlike u prijevodu. Zanimljiv je zaključak da ni ostale zemlje ne koriste smeđu i narančastu boju u frazemima, dok su crna i crvena dosta česte. Rezultat može pogledati i poslušati na linku:

Petaši su na izbornoj nastavi iz njemačkog jezika uključeni u eTwinning projekt Zungenbrecher 2023, što u prijevodu znači brzalice. Snimili su i pokušali oslikati brzalice na njemačkom, engleskom te hrvatskom jeziku, a poslušali su i što su snimili njihovi vršnjaci iz još jedne hrvatske škole iz Splita te učenici iz Italije, Poljske, Rumunjske i Gruzije. Najhrabriji su pokušali 'slomiti' jezik na poljskim brzalicama. Poslušajte i pogledajte na linku:

Osnivačica projekta je učiteljica Lana Matijaković.

Učenici petih razreda na satu engleskog jezika s učiteljicom Tomislavom Delić provjerili su svoje znanje o europskim zemljama i jezicima kroz kvizove                        Where am I? i What language is it?.

Na satu engleskog jezika učenici sedmih razreda su imali prilike virtualno „otputovati” na svoje omiljeno odredište. U zadatku pod naslovom My dream destination trebali su nacrtati kartu države u kojoj se nalazi njihovo omiljeno odredište, objasniti zašto bi voljeli posjetiti to područje, istražiti i navesti neke od znamenitosti, imenovati jezik/jezike koji se tamo govore te navesti nekoliko izraza koji bi im bili korisni na tom putovanju.

Izborna nastava iz njemačkog jezika u 8. razredima je, kao I kod petaša, protekla u znaku brzalica, čiji je cilj uvježbati čist i jasan govor i pri tome se dobro zabaviti. Učenci su prvo izgovorili nekoliko brzalica na njemačkom jeziku, a potom jednu na hrvatskom. Ovo je ujedno bio i prvi zadatak jednogodišnjeg eTwinning projekta Rund Um die Welt u kojem sudjeluju naši Nijemci s učiteljicom Tomislavom Delić. Kako je to zvučalo možete poslušati na sljedećoj poveznici:

Učiteljica Kristina Jelošek i učenici 6.a i osmih razreda obilježili su Europski dan jezika u suradnji s učiteljicom vjeronauka Ivankom Vukojević. Učenici su na satu engleskog jezika uvježbali molitvu Oče naš na engleskom jeziku, a na satu vjeronauka molili su Oče naš na hrvatskom i engleskom jeziku. Kako je to izgledalo možete pogledati na poveznici:

Učenici 5. i 7. razreda su na satu njemačkog jezika s učiteljicom Kristinom Mateković izrađivali postere s riječima na različitim jezicima i zastave država.