"Čitamo mi, u obitelji svi"

Autor: IVANA IVIĆ, 12. 12. 2014.

Dana 12.prosinca 2014.g. u našoj školi po četvrti put započinje provođenje  državnog projekta za popularizaciju čitanja, razvijanje čitateljskih navika i prijateljevanja s knjigom  pod nazivom „ČITAMO MI, U OBITELJI SVI“.

Projekt organizira Hrvatska mreža školskih knjižničara RH, a provodi se u  3. razredima.

Cilj projekta je poticanje čitanja u koji su uključeni učenici 3. razreda, njihovi roditelji, učiteljice i školska knjižničarka.

Drugi cilj je nabava nelektirnih naslova u šk. knjižnicu.

Djeca iz onih obitelji u kojima se puno razgovara i strpljivo sluša najmlađe, čitaju i pripovijedaju bajke te u kojima se nadzire djetetovo gledanje TV-a i vrijeme provedeno na računalu, čuvaju početnu znatiželju i lakše razvijaju čitateljsku sposobnost.

Naš projekt donosi knjižnu naprtnjaču s osam zanimljivih knjiga iz osam različitih područja. Neke su namijenjene djeci, neke roditeljima, a neke su za zajedničko čitanje.

Svakog petka jedno će dijete dobiti knjižnu naprtnjaču s knjigama, ponijeti je kući, a iduće srijede vratiti u školu.

Roditelji trebaju svaki dan barem pola sata provesti u zajedničkom čitanju po dogovoru – jedan čita , a drugi ga slušaju ili svatko čita u sebi. Važno je da poslije čitanja svi porazgovaraju o pročitanome. U bilježnicu dojmova koja se također nalazi u naprtnjači, treba zapisati dojmove o pročitanome. Po vlastitim željama mogu nešto nacrtati, zalijepiti sliku ili napisati pjesmu.

Kada učenik vrati naprtnjaču, u razredu treba ispričati doživljaje za vrijeme čitanja.

Izborom različitih knjiga u naprtnjači skrećemo pozornost učenicima i roditeljima da se u školskoj knjižnici nalazi mnoštvo knjiga iz različitih područja, a ne samo one iz obvezne lektire.

Projekt potiče prezentaciju umjetničkih dojmova u razredu, upoznavanje nelektirnih sadržaja, osobna razmišljanja, prepričavanje smiješnih događaja, a roditeljima nudi knjige za odgoj djece i razonodu.

Popis knjiga u naprtnjači:

1.     Sanja Polak: Dnevnik dobrih anđela

2.     Ivan Ićan Ramljak: Kruh svetog Ante