Osmaši u Terapijskom centru (komuni) Ivanovac

Autor: Jasmina Bićanić, 30. 4. 2015.

Učenici 8.razreda u pratnji razrednika, ravnatelja i defektologinje su u srijedu 29.4.2015. posjetili Terapijski centar Ivanovac koji je dio organizacije „Zajednica Susret“.

Humanitarna organizacija „Zajednica Susret" je nevladina i neprofitna udruga koja se bavi tretmanom ovisnosti o drogama, alkoholu, kocki. Prva udruga koja se počela baviti ovisnošću u Hrvatskoj prije 24 godine. Ova zajednica radi po programu „Projekt Čovjek" (Progetto Uomo) koji je nastao sedamdesetih godina prošlog stoljeća u Italiji, a prilagođen je hrvatskim prilikama.

Terapijski centar Ivanovac smješten je na prekrasnim obroncima Psunja, 18 km od Okučana.

Kroz radnu terapiju korisnici sami kuhaju, peku kruh, brinu se o životinjama, uzgajaju hranu i obrađuju zemlju. Kuću i popratne objekte griju na drva koji korisnici sami pripremaju i izvlače iz šuma.

Program „Projekt Čovjek" nije  ni terapija ni metoda već  filozofija života i rada u Zajednici i jedini mu je cilj upoznati samoga sebe, potvrditi vrijednosti  međusobnih odnosa i međuljudske solidarnosti. Program je individualiziran, koliko će tko ostati u njemu slobodna je odluka svakog pojedinca.

„PROJEKT ČOVJEK“ FILOZOFIJA

• Ovdje smo jer nema skloništa gdje se možemo skloniti od nas samih.
  • Dokle god se osoba ne suoči s drugima i ne ogleda u njenim očima i njenom srcu bježi.
  • Dokle god ne dozvoli da razotkriju njene tajne iz njih nema izlaza.
  • Onaj tko se boji biti upoznat ne može upoznati sebe samoga niti druge, ostaje sam.
  • Gdje se možemo bolje ogledati nego jedni u drugima. I tako zajedno osoba se može konačno i jasno pokazati sama sebi, ne više kao div iz svojih snova i patuljak svojih strahova nego kao čovjek koji je dio cjeline kojoj daje svoj doprinos.
  • Na ovom tlu svi mi možemo pustiti korijenje i rasti, ne više sami kao u smrti nego živi sebi i drugima.

Filozofija se čita svakog jutra i ima svoje posebno značenje u životu Zajednice. Iz nje proizlaze i sva druga životna shvaćanja i vrijednosti koje se ponovno mogu otkriti u programu.

Osobno svjedočanstvo tri korisnika uvelo je učenike u priču o paklenom životu s drogom i alkoholom. Korisnici su imali konkretne primjere za sve učenike o tome zašto ne smiju pokleknuti u iskušenju da isprobaju neku od sredstava ovisnosti te korisne savjete kako da se zaštite.

Ugodno druženje završilo je s puno učeničkih pitanja na koje su svi korisnici spremno odgovarali.

Sigurni smo da će se učenici nakon svjedočanstava i svega što su godinama učili o ovisnostima još lakše oduprijeti pritisku vršnjaka i reći „NE“ svemu što bi im moglo štetiti te izabrati pravi životni put.