Osmaši u Vukovaru

Autor: Mario Racić, 4. 10. 2016.

I ove godine naši su učenici sudjelovali u projektu Posjet osmih razreda Vukovaru u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

U četvrtak i petak, 29. i 30. rujna 2016. godine, 74 učenika naše škole posjetili su zajedno sa svojim razrednicima i učiteljima povijesti Vukovar. Krenuli smo 29. rujna u jutarnjim satima. U Vukovaru su nas dočekali vodiči te smo krenuli na prezentaciju na kojoj smo vidjeli Hrvatsku i Vukovar za vrijeme Domovinskog rata. Nakon prezentacije posjetili smo Gradski muzej koji se nalazi u dvorcu Eltz, gdje smo vidjeli stare predmete kojima su se Vukovarčani služili te kako je Vukovar izgledao u prošlosti. Zatim smo posjetili Vučedolski muzej, saznali više o Vučedolcima, a samim time i o Vučedolskoj jarebici. Otišli smo na ručak pa se smjestili u bivšoj vojarni, novootvorenom hostelu „Dubrovnik“ koji nam je dočarao ugođaj vojarne, pogotovo vojničkim sobama. Nakon kratkog odmora, otišli smo u centar Vukovara gdje smo dobili nešto slobodnog vremena, a poslije toga se uputili u disko te je tako završio prvi dan u Vukovaru. Drugoga dana, nakon doručka, posjetili smo bolnicu, u bolnici smo vidjeli stanje za vrijeme i nakon pada Vukovara, posebno u sjećanju nam je ostala beba koja se rodila sa samo 800 grama i nažalost nije preživjela. Posjetili smo i Memorijalno groblje, zapalili lampione, pomolili se osobama koje su bile važne za Vukovar u Domovinskom ratu, kao na primjer Blago Zadro i Marko Babić. Zaputili smo se na Ovčaru i vodič nam je opisao što se tamo dogodilo, a na kraju smo se svi zajedno pomolili. Nakon ručka je bio na redu kviz znanja. U kvizu znanja sudjelovali su i predstavljali našu školu Filip Josip Bionda (8. C) i Gabrijel Zeko (8. D). Po završetku kviza krenuli smo za Đakovo te u poslijepodnevnim satima stigli kući.

Nikolina Mravunac i Marija Jukić, 8. B