Obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Mario Racić, 18. 11. 2016.

Kao što smo najavili, i ove smo godine s nekoliko događanja dostojanstveno obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara.

U četvrtak, 17. studenog 2016. godine, u našoj je školi gostovao ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, dr. sc. Ante Nazor, koji je održao predavanje na temu Bitka za Vukovar. Na skupu su bili prisutni članovi Županijskog stručnog vijeća učitelja povijesti Osječko-baranjske županije, svi učitelji i djelatnici naše škole, predstavnici raznih institucija s područja grada Đakova i Đakovštine te niz drugih gostiju.

U holu škole, svi zainteresirani su mogli pogledati izložbu fotografija koje svjedoče o teškim danima nakon pada Vukovara kada u našu škole dolazi nekoliko tisuća prognanih Vukovaraca, a prvu utjehu pružili su im djelatnici naše škole i susjedi. Gost na skupu je bio i  poznati đakovački kroničar, gospodin Marko Perić, koji nam je za ovu prigodu ustupio svoje fotografije te mu i ovim putem još jednom zahvaljujemo.

Također, u holu škole, otkrili smo spomen ploču posvećenu 25. godišnjici progona Vukovaraca koji su tih teških dana 1991. godine u našoj školi pronašli prvo utočište nakon progona iz Vukovara. Ploču je otvorio tadašnji ravnatelj naše škole, gospodin Vladimir Rac.

U petak, 18. studenog u 16:00 sati, organizirali smo prigodni program pred školom na kojemu su glavnu riječ imali učenici. Učenici su se uz pomoć svojih učitelja marljivo pripremili nekoliko tjedana da pokažu kako dobro razumiju što se dogodilo u Vukovaru 1991. godine. Prva je tekst Priča o neprijateljima pročitala Lara Posavčević, a Zdenka Babić pročitala je svoj sastav Od čega je građen ponos. Učenica Ivana Duvnjak pročitala je pjesmu Vinka Ivančića Vukovar. Učenice sedmih razreda, Lana Kočiš i Marija Pilipović, otpjevale su pjesmu Vukovar. Maja Mijakić pročitala je tekst Traženje riječi za Vukovar, a David Šimić čitao je Priča o djetinjstvu. Na kraju su učenici osmih razreda, Matea Lozić, Marija Jukić, Filip Josip Bionda te Mislav Vidaković, izveli prezentaciju pod nazivom Bitka za Vukovar. Naravno, sve su pratili naši tamburaši i zbor koji su izveli dvije skladbe, Vukovar i Ovim su šorom.

Na kraju smo, nakon molitve za sve žrtve Vukovara, pred školom zapalili lampione kojima smo napravili oblik krunice.

« Ožujak 2024 »