Širokopoljski trećaši upoznali znamenitosti zavičaja

Autor: Ivana Vranaričić, 21. 3. 2017.

Nakon što su učili o prošlosti, sadašnjosti, budućnosti i svome zavičaju, u petak su se, 17.3.2017. godine, učenici 3. razreda Područne škole Široko Polje uputili na izlet u Đakovo. Suradnja s Mjesnim odborom i ovaj puta se pokazala dobrom pa su vatrogasci DVD Široko Polje ponudili svoju pomoć u vidu prijevoza do Đakova i natrag.

Novcem koji su uštedjeli u razrednoj kasici platili su ulaznice u različite kulturne institucije i na taj način povezali nastavno gradivo prirode i društva te dodatno upotpunili svoje znanje o zavičaju u prošlosti. Izlet smo započeli obilaskom Ergele. Nakon toga prošetali smo se do Katedrale,  koju smo razgledali iznutra i izvana te uživali u svakom detalju njezine posebnosti. Priču o biskupu Strossmayeru završili smo u Strossmayerovom muzeju. Najveće divljenje izazvala je maketa Katedrale i priča o rođenju biskupa i njegova brata blizanca. Nakon obilaska muzeja počastili smo se sladoledom i krenuli dalje. Na Korzu smo se divili secesijskim zgradama, a posebno smo se zadržali ispred zgrade gradskog poglavarstva i Župne crkve Svih svetih. Cijelu priču zaokružili smo u Muzeju Đakovštine, gdje nas je dočekala ljubazna kustosica Marija, koja nas je provela kroz sve odjele muzeja, od povijesnog do etnološkog dijela. U znak zahvale počastili smo ju prigodnom tradicijskom pjesmom o svome selu. Više fotografija pogledajte ovdje.

Maja Nikačević