Ana Ćurić objavila svoju prvu knjigu!

Autor: Ivana Vranaričić, 6. 10. 2017.

Ani Ćurić, učenici 4.b razreda, tek je deset godina, a već joj je objavljena prva knjiga. Kako je dobila inspiraciju za pisanje i kako je uspjela izdati svoju prvu knjigu, u razgovoru s Anom doznao je školski novinar Marino Jukić.

Marino:

Gdje si pronašla inspiraciju za pisanje?

Ana:

Inspiraciju nalazim svuda oko sebe.

Marino:

Zašto si odabrala baš Mačka Miška?

Ana:

Moj je tata dobio od svojih prijatelja slikara ilustracije o njihovom mačku. Nije znao što napisati, a ja sam mu  rekla da ih da meni i tako sam potaknuta tim ilustracijama napisala priču o mačku Mišku.

Marino:

Koji ti se od poslova koje je obavljao Mačak najviše svidio?

Ana:

Najviše mi se svidjelo kad je mačak bio kuhar.

Marino:

Koliko si dugo pisala slikovnicu?

Ana:        ​

Slikovnicu sam pisala dva mjeseca. Trebalo je smisliti priču uz svaku ilustraciju. Prvo je nastala priča u kojoj je mačak Miško razbio svijećnjak i pobjegao, a kasnije sam opisala sva njegova zanimanja, sve do njegovog povratka kući.

Marino:

Što su ti rekli prijatelji iz razreda kada si im rekla za slikovnicu?

Ana:

Prijatelji su bili znatiželjni i čestitali su mi.

Marino:

Jesu li imena koja se spominju u knjizi povezana s tvojim prijateljima iz razreda?

Ana:

Uglavnom su sva imena izmišljena, osim gospođe Alize, Waltera i Simonea, koji su u stvarnosti tatini prijatelji.

Marino:

Znamo da je i tvoj tata Mirko pisac i autor već mnogih slikovnica za djecu. Je li to bio za tebe dodatni motiv i koliko ti je tata u pomogao?

Ana:

Slikovnicu sam napisala sama. Ne znam jesam li dar naslijedila od tate.

Marino:

Vjerojatno ovo nije prvi tekst koji si napisala, niti prvi koji je negdje​ objavljen.

Ana ​:

Do sada su mi objavljene dvije priče o djevojčici Anji, i to u Vrutku, našem školskom listu.

Marino:

Veliki je uspjeh za djevojčicu da joj knjiga bude objavljena. Imaš li savjet za one koji bi se u tome htjeli okušati?

Ana :

Najvažnije je napisati knjigu, a onda vam trebaju pomoći odrasli. Meni je u tome pomogao tata.

Marino:

Kada će tvoja prva knjiga biti predstavljena?

Ana:

Planiramo predstavljanje u studenom, ili najkasnije oko Svetoga Nikole.

Marino:

Ana, hvala ti na razgovoru i želim ti puno uspjeha i kreativnosti u budućnosti!

Hvala!

« Ožujak 2024 »