Književno-zabavni kviz o životu i djelu Dragutina Tadijanovića u Slavonskom Brodu

Autor: Mario Racić, 5. 11. 2017.

U petak, 3. studenoga 2017.  u Slavonskome Brodu, učenici naše škole sudjelovali su u književno-zabavnom kvizu  o životu i djelu velikoga hrvatskoga književnika Dragutina Tadijanovića. Ovo je druga godina kako se kviz provodi  na državnoj razini.  Natjecali su se učenici osmih razreda  iz osnovnih škola iz cijele Hrvatske. Ove su se godine natjecali učenici iz 28 osnovnih škola, od Vukovara, Garčina, Vrpolja, Slavonskog Šamca, Vođinaca, Piškorevaca , Đakova , Slavonskog Broda i još desetak škola iz Slavonije do Svete Nedelje, Križevaca i Čučerja.  Našu su školu predstavljale učenice: Maja Mijakić, Lara  Posavčević, Lana Kočiš i Marija Lozić.

Izvrstan domaćin bila je, uz Turističku zajednicu Slavonskog Broda, Osnovna škola   „ Ivan Goran Kovačić“ u kojoj se odvijao eliminacijski i završni  kviz.

Vrijeme između dva kruga natjecanja bilo je upotpunjeno turističkim obilaskom znamenitih mjesta u samome gradu i okolici : odlazak u Rastušje i posjet rodnoj kući Dragutina Tadijanovića, razgledanje izložbe u štaglju obitelji Tadijanović, stajanje na autentičnim mjestima  u rodnom selu pjesnika gdje su nastale neke od najpoznatijih njegovih pjesama  ( Visoka žuta žita, Šume snivaju…), Spomen-dom Dragutina Tadijanovića  u kojemu  smo imali priliku vidjeti stol za kojim je Tadija napisao najveći broj svojih pjesama, njegovu zbirku knjiga koju je poklonio svome gradu , brojna priznanja koja je dobio za svoj dugogodišnji rad…

Naše učenice, nažalost, nisu prošle eliminacijski test (nedostajala su im  2 boda), no uživale su prateći završni dio natjecanja  i otkrivajući koliko su naučile o slavnom pjesniku. Završni dio kviza  imao je i zabavni karakter u kojem su se pjevali i bećarci na temu o Tadiji. Na kraju kviza najviše znanja, sreće i snalažljivosti imali su učenici iz brodske škole „Hugo Badalić“ koji su ove godine ponijeli titulu pobjednika.

Nama ostaje žal što nismo otpjevali svoje bećarce (Oj Tadija, dično ti je ime / I Đakovo ponosi se njime .  Tadija je pjesnik starog kova /  pozdravlja ga Ćolnić iz Đakova.), ali smo sretni zbog novog iskustva, novih prijateljstava, utješnih nagrada i jednog lijepo provedenog dana ispunjenog pozitivnim razmišljanjima i radošću što još ima mladih ljudi koji vole poeziju i cijene rad svojih pjesnika.

Boja Perić

« Ožujak 2024 »