Stručno usavršavanje u Bruxellesu

Autor: Mario Racić, 5. 12. 2017.

Naš učitelj povijesti, Mario Racić, sudjelovao je prošli vikend na stručnom usavršavanju u Belgiji. Riječ je o radionicama profesionalnog usavršavanja u Bruxellesu u okviru  eTwinning mobilnosti za 2017. godinu.

Tema ovoga usavršavanja bila je Vještine 21. stoljeća kroz aktivno učenje. Natječaj za ovaj seminar bio je objavljen na stranicama Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Natječaj je bio otvoren do 1. studenog 2017. i prijavilo se 29 učitelja i škola iz cijele Hrvatske, Međutim, odabrano je samo četiri učitelja/ice koje su imale najbolje ispunjenu prijavu i najkvalitetnije razrađenu projektnu ideju. Skup je trajao 1. do 3. prosinca i sudjelovalo je 33 učitelja, projektnih menadžera, pedagoga ili ravnatelja iz Poljske, Cipra, Grčke, Portugala, Italije, Irske, Austrije, Slovenije i Hrvatske.

Radni jezik seminara bio je engleski i svaki je predstavnik morao na početku skupa predstaviti sebe i svoj rad, mjesto iz kojeg dolazi i školu u kojoj radi. Seminar se održavao u učionici nazvanoj Future Classroom Lab. Future Classroom Lab organizirao je European Schoolnet, uz potporu preko 30 ministarstava EU, a ima cilj vizualizirati kako se konvencionalne učionice i drugi prostori učenja mogu jednostavno reorganizirati kako bi podržali mijenjanje stilova poučavanja i učenja za 21. stoljeće. FCL je specijalizirana učionica, podijeljena u nekoliko zona, u kojima učenici aktivno sudjeluju u učenju i dolaze do novih spoznaja. Uz pomoć i vođenje učitelja, učenici sami dolaze do raznih spoznaja i zaključaka. Učionica je potpuno opremljena digitalnim alatima, pametnom pločom, tabletima, računalima, robotima, mikroskopima i slično.

Na skupu su učitelji iz raznih europskih zemalja razmijenili mišljenja i iskustva iz svojih zemalja, a potom razradili neke ideje i tehnike za koje misle da će im koristiti u radu u njihovim školama. Također, razmijenili su svoje kontakte i tako se pripremili za moguću suradnju putem drugih platformi kao što je program Erasmus+, K1, K2 ili online suradnju putem eTwinning.

Osim usavršavanja, ostalo je nešto i vremena za razgledanje Bruxellesa i poznatih znamenitosti kao što je Atomium, Manneken Pis, Mini Europa ili raznih institucija Europske unije.