Dan sigurnijeg interneta u našoj školi

Autor: Jasmina Bićanić, 7. 2. 2018.

Dan sigurnijeg interneta se obilježava u više od 130 država svijeta. Centar za sigurniji Internet s partnerima organizira obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 06. veljače 2018. godine koji se provodi u sklopu projekta sufinanciranog od strane Europske unije, „Safer Internet Center Croatia: Making Internet a good and safe place“ (2015-HR-IA-0013).

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Stvaraj poštuj i poveži se! Bolji Internet počinje s tobom!“

Naša škola već radi na medijskoj pismenosti djece i razvijanju kritičkog mišljenja o medijskim sadržajima kroz radionice pa smo se vrlo rado odazvali na poziv za sudjelovanje u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Učenici 5. razreda prošli su radionicu Sigurnost na internetu te tako naučili osnove zaštite ( s naglaskom na zaštitu osobnih podataka i fotografija).

Jedna od aktivnosti obilježavanja je internacionalni online kviz za djecu i mlade o sigurnosti na internetu na stranici http://www.dansigurnijeginterneta.org/. koji su ispunjavali i naši učenici 5. i 7. razreda u našoj pametnoj učionici.

Učenici 8. razreda kreativno su se izrazili na teme

• Kako ja poštujem druge na internetu?
  • Čuvajmo svoju privatnost na internetu
  • Prednosti i nedostatci društvenih mreža
  • Savjeti za promatrače i žrtve cyberbully-ing

Djeca i mladi mogu pomoći kreirati bolji Internet tako da poštuju ostale korisnike interneta. Oni mogu pomoći reagiranjem na negativno tako da budu „korisni promatrači: da daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, da se suprotstave cyber-nasilju i da prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete i to je ono što mi u našoj školi učimo i promoviramo.

Svoje znanje o sigurnosti na intenetu provjerili smo i kroz društvenu igru koju smo preuzeli sa www.csi.hr.

Dva su panoa sa savjetima kako biti siguran na internetu i kako se odgovorno ponašati uvažavajući i svoja i tuđa prava uređena su u školskim prostorijama i to jedan ispred ureda psihologinje a jedan ispred ureda socijalne pedagoginje.

Ovo nije sve...i dalje ćemo nastavljati s podizanjem nivoa svijesti o modernim tehnologijama i njihovim pozitivnim i negativnim utjecajima. I dalje ćemo se truditi razvijati kritičko mišljenje kod djece i mladih kako bismo svi bili sigurni te poštivali prava jedni drugih.

Ivana Sadaić, psihologinja

Jasmina Bićanić, socijalna pedagoginja