Treći razredi u školi u prirodi u Orahovici

Autor: Ivana Vranaričić, 23. 3. 2018.

I ove su godine ( od 12. do 17. ožujka)  učenici trećih razreda u pratnji svojih učiteljica  boravili u Orahovici i realizirali program Škola u prirodi. Za mnoge učenike to je bilo i prvo odvajanje od roditelja na više dana.

Škola u prirodi dio je redovne nastave. Specifična je po svom ustroju zato jer se stvarno odvija u prirodi. Njezina obrazovna i odgojna uloga je vrlo važna za uzrast učenika razredne nastave. U Školi u prirodi učenici stječu znanja na zaista poseban način, prateći sve prirodne promjene u pravom smislu riječi, te uočavajući njihove međusobne uzročno-posljedične odnose. Uočavanjem odnosa u prirodi učenici stječu osnovne spoznaje o samoj prirodi, odnosu čovjeka prema prirodi, važnost suživota čovjeka i prirode. Iz svega toga proizlazi i jedna važna zadaća Škole u prirodi, a to je humani odnos prema prirodi i razvoj ekološke svijesti.

Škola u prirodi traje 24 sata dnevno i omogućava bolje upoznavanje učitelja sa učenicima, te samih učenika međusobno. Kroz zajednički život učitelja i učenika postavljaju se temelji za timski rad kroz djelatno sudjelovanje u ostvarivanju programa rada. Takav život i rad u zajednici omogućit će učenicima stjecanje radnih navika te poštivanje dogovora i pravila zajedničkog života te izvršavanje preuzetih dužnosti i obveza da bi zajednica živjela u slozi i razumijevanju.

Škola u prirodi je idealna za stjecanje higijenskih i radnih navika, uljudnosti i kulture u ponašanju, te navike pravilnog ponašanja u prometu. Sve su to korisne navike i pravila koja će učenicima biti od velike koristi u daljnjem životu. Upravo u tome i je značaj Škole u prirodi, zato jer učenicima u najpogodnijem razdoblju njihova psihofizičkog razvoja daje temeljne odrednice razvijanja njihove ličnosti i tijela.

Kako boravak u Školi u prirodi traje 24 sata dnevno, potrebno je ispuniti cijelo vrijeme korisnim sadržajima. Stoga se rade programi za nastavne sadržaje, sportsko-rekreacijske i zanimljivo osmišljeni programi za zabavu u slobodno vrijeme.

Učenicima će posebno u sjećanju ostati zabavni program  u večernjim satima (pidžama party, predstavljanje talenata, karaoke , noćno kupanje...)

Uz lijepo sjećanje na boravak u Orahovici neki su ponijeli trajnu uspomenu u obliku diploma za najuredniju sobu, za posebne talente, za ples i pjevanje te za  natjecanje u plivanju, a svi učenici su dobili diplome za plivanje. Više fotografija pogledajte u galeriji.

Učiteljica Željka Goluža Gregačević

ŠKOLA U PRIRODI - Orahovica

Orahovica je šarena, predivna, sjajna,

a studentice Nikol, Bernarda i Marijana

su družina sjajna.

I vositelj Ivan baš se trudio,

o svemu nas je uvijek izvještavao.

Rijeka Vučica mirno teče,

a oko nje raste cvijeće.

I vlak Ćiro uvijek je tu,

on se glasa ću, ću, ću.

Ružica grad tri legende ima,

svaka od njih nešto skriva.

U starom muzeju svašta se skriva,

Orahovica u njem prošlost ima.

Orahovicu ćemo dugo pamtiti

i u srcu je zauvijek nositi.

Učenici 3.b razreda