Želimo znati više o Sunčevom sustavu

Autor: Ivana Vranaričić, 3. 5. 2018.

Veliki Albert Einstein je rekao: „Samo su dvije stvari na svijetu beskonačne, svemir i ljudska glupost, samo što za svemir još nismo sigurni.“

Da je nastavni sat živi proces i da nas dječja znatiželja i afiniteti  prema određenim područjima znaju svakodnevno fascinirati, blagodat je učiteljskog zvanja. To je pokazao i prošlotjedni sat hrvatskoga jezika na kom sam planirala obraditi nastavnu jedinicu Pisanje velikog početnog slova u imenima nebeskih tijela. Bilo je dovoljno najaviti cilj sata da bi cijela priča poprimila neočekivanu reakciju i pitanja na koja, moram priznati,  ni sama nisam znala odgovoriti.

Odgovore smo, naravno, potražili na internetu, no kako su se pitanja nizala, tako sam ja bivala zbunjenija njihovom zainteresiranošću za Sunčev sustav. Jedino što mi je preostalo, bilo je potražiti stručnjaka za to područje, osobu koja će im znati odgovoriti na pitanja koja su beskrajna baš kao i svemir.

Pozvali smo  u goste profesora geografije Jerka Vrbanca koji je kroz zanimljivu prezentaciju i aplikacije proveo učenike kroz planete Sunčeva sustava, strpljivo odgovarao na njihova pitanja i još više pobudio njihovo zanimanje za ovo područje. Učenici nisu skrivali oduševljenje predavanjem, ali ni profesor nije iz razreda izašao ravnodušan.

Puno smo toga znali, a još više novoga naučili. Evo nekih važnih informacija o Sunčevom sustavu.

Planeta Sunčevog sustava ima osam i to: Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. Razlikuju se po nekim karakteristikama i po imenu koje nešto znači, ali i po svojim pratiteljima.
U našem zvjezdanom sustavu razlikujemo dvije skupine planeta:
- planeti slični Zemlji ili unutarnji: Merkur, Venera, Zemlja i Mars
- planeti slični Jupiteru ili vanjski: Jupiter, Saturn, Uran i Neptun
Riječ planet je grčka riječ za lutalicu. Kako se prije nisu poznavala fizička svojstva planeta i zvijezda, tako su planeti bili nazvani i zvijezdama lutalicama, zbog toga što stalno mijenjaju svoj prividni položaj u odnosu na ostale zvijezde.
Koje su glavne karakteristike planeta Sunčeva sustava i po kome su dobili ime ukratko ćemo ovdje opisati.

MERKUR
Počevši od Sunca, Merkur je prvi planet u Sunčevom sustavu. Zbog svoje blizine Suncu, njega je dosta teško golim okom primijetiti nego ostale vidljive planete. Njegov ophod oko Sunca traje samo 87,9 zemaljskih dana. Oko svoje osi Merkur se okrene za 58,7 dana. Nema svog prirodnog satelita.
U rimskoj je mitologiji Merkur (povezan sa grčkim bogom Hermesom i germanskim Wotanom) glasnik bogova i bog trgovine, profita. Njegovo je ime vezano uz latinsku riječ merx (“roba”).

Učiteljica Željka Goluža Gregačević

« Ožujak 2024 »