INFO DAN "Učimo zajedno 4"

Autor: Jasmina Bićanić, 8. 5. 2018.

Info dan o Projektu „Učimo zajedno 4“ održan je 2. svibnja 2018. u 12,30 sati u prostoru OŠ Josipa Antuna Ćolnića. Događanje su posjetili učitelji i pomoćnici u nastavi.

Ovogodišnje predstavljanje projekta odvilo se na Sjednici učiteljskog vijeća. Ravnatelj Zvonko Belvanović svojim je pozdravom započeo predstavljanje projekta a koordinatorica Jasmina Bićanić predstavila je važnost projekta. Prvo smo se osvrnuli na zakonske okvire koji podržavaju tj. obvezuju škole da provode inkluziju i uključe sve učenike u redovan školski sustav. Razvoj ideje o obrazovanju svih učenika i učenika s posebnim potrebama podržan je razvojem koncepta ljudskih prava i Konvencijom o pravima djeteta, Ustavom Republike Hrvatske te našim Nacionalnim okvirnim kurikulumom kao i osobnom moralnom obvezom da ne marginaliziramo bilo koju skupinu djece. Na zakonske okvire se nastavila priča o značenju i važnosti inkluzije te pitanjem da li je naša škola dovoljno inkluzivna i što bi se moglo učiniti da ona bude još i pristupačnija. Nakon toga je uslijedila prezentacija Projekta „Učimo zajedno 4“ kao važnog i korisnog projekta koji promovira inkluziju. Za razliku od dosadašnje prakse jednogodišnjih projekata, aktualni projekt "Učimo zajedno 4" potpisan je na četiri godine, a financira se iz Europskog socijalnog fonda i državnog proračuna (10 milijuna kuna) te proračuna Osječko-baranjske županije (872.432,00 kuna, odnosno godišnje 218.102,00 kuna). Projekt traje od 1. kolovoza ove godine do 31. srpnja 2021. godine. Uslijedila je prezentacija ciljeva projekta (tri važna cilja: socijalno uključivanje djece s teškoćama u razvoju u redoviti sustav obrazovanja, smanjenje broja nezaposlenih na području županije te uspostaviti mehanizam međusektorske suradnje ključnih dionika na razini županije u provedbi socijalne inkluzije djece i mladih) nakon čijeg je detaljnijeg opisivanja uslijedila kratka rasprava prisutnih učitelja. Podsjetilo se kako je izrađen Školski inkluzivni dokument te je objašnjena njegova velika i važna uloga u životima djece koja imaju određene teškoće. Upoznali smo učitelje s tim kako smo ove školske godine baš zahvaljujući ovom dokumentu imali suradnju s osnovnom školom „Vladimir Nazor“ u Đakovu kada smo se upoznali i družili s djecom koja ima velike teškoće. Ukazano je i na postojanje Priručnika za pomoćnike u nastavi za rad s djecom s teškoćama u razvoju koji je hvale vrijedan poduhvat prvog projekta „Učimo zajedno“ s uputom na kojoj web stranici mogu pronaći priručnik i inkluzivni dokument.

Zaključeno je da su u našoj školi učenici i učitelji dostatno senzibilizirani za potrebe svih učenika, da dobro prihvaćaju pomoćnike u nastavi i da podržavaju ovakve i slične projekte.

Uz prezentaciju i raspravu, prisutni su se mogli okrijepiti sokovima i grickalicama koji su financirani iz predviđenih sredstava Projekta.