Edukacija naših najmlađih o zaštiti i spašavanju

Autor: Ivana Vranaričić, 11. 10. 2019.

Djelatnik civilne zaštite, policijski službenik Policijske uprave osječko-baranjske i pripadnica Hrvatske gorske službe spašavanja, u našoj su školi održali edukativo predavanje na temu „Nacionalni program edukacije djece u području zaštite i spašavanja“  učenicima prvih i drugih razreda.
Cilj je ovoga predavanja, održanog 11. listopada, bio upoznati djecu sa značenjem broja 112 i poticati njihov interes za prepoznavanje opasnosti te razvijati svijest o reagiranju u opasnim situacijama.

Kroz predavanje su djeci prezentacijom prikazane i dočarane razne prirodne i druge nesreće; poplava, požar i potres, ali i njihove posljedice, a prikazana im je i uloga žurnih službi u spašavanju osoba i imovine. Učenici su upućeni kako se ponašati u takvim događajima. Upoznati su na koje načine izbjeći mogućnost izazivanja požara i drugih neželjenih situacija, kao i kako reagirati u opasni situacijama u kojima se mogu zateći, a to bi u njihovom uzrastu mogle biti nezgodne situacije s vatrom ili petardama.

Policajac je posebnu pozornost usmjeravao na dio prezentacije koja se odnosila na opasnosti od mina i minsko eksplozivnih sredstava, budući da je Osječko-baranjska županija jedna od županija u kojoj još ima minsko sumnjivih područja. Policijski ih je službenik upoznao s opasnostima koja prijete od zaostalih minsko - eksplozivnih sredstava, a i od pirotehničkih sredstava. Upućeni su da pronađene sumnjive predmete odmah prijave odraslima ili policiji.

Pripadnica Hrvatske gorske službe spašavanja, a odnedavno i učiteljica u našoj školi, Sonja Sabo objasnila je djeci što radi HGSS, u kakvim sve situacijama mogu pomoći, a malenima je bilo posebno zanimljivo da toj službi u traženju pomažu i psi.

Kroz cijeli susret, a kroz interakciju s djecom, ponavljani su brojevi službi za spašavanje, ali najviše broj 112, koji je najkraći put do svih službi, a djeci je i lakši za pamćenje.

Učenici su sa zanimanjem pratili predavanje i aktivno sudjelovali u razgovoru sa službenicima.  Informacije koje su danas čuli, mogu biti od životne važnosti, a naša su ih djeca tako ozbiljno i prihvatila.