Vukovar "Grad tisuću istina"

Autor: Ivana Vranaričić, 15. 11. 2019.

Povodom obilježavanja Sjećanja na žrtve Vukovara u četvrtak 14. studenoga našu je školu posjetio vukovarski branitelj i književnik Drago Maksimović. Drago Maksimović umirovljeni je bojnik Hrvatske vojske, koji je u Domovinskom ratu bio pripadnik 204. vukovarske brigade od njezinih osnutaka. Glavni razlog dolaska našega gosta bilo je predstavljanje njegove knjige Vukovar “Grad tisuću istina” u kojoj piše o suborcima, ali i nekim situacijama tijekom obrane tog herojskoga grada.

U program nas je uveo nastavnik povijesti Mario Racić, a upotpunili su ga školski tamburaši i recitatori čitajući ulomke iz knjige. Naš je gost pri ulasku u školu odmah posjetio našu blagovaonicu koju je zadnji puta posjetio prije 28 godina, točnije 19. studenoga 1991., nakon što se dvije noći i jedan dan probijao kroz neprijateljske redove. U jednom dijelu knjige čak i opisuje taj kratki boravak u našoj školi, a on mu je ostao u sjećanju kao prvi trenutak smirenja i okrjepe nakon dugoga vremena. Pokušao nam je dočarati kako je to bilo na bojištu, ali kako kaže, riječi nemaju zvuka, vida, sluha ni mirisa. Teško je objasniti riječima, dodaje, jer to najbolje znaju oni koji su to doživjeli .

Svaki je učenik mogao postaviti pitanje u vezi knjige ili  Domovinskoga rata, a na svako je pitanje naš gost dao odgovor. Ispričao nam je i neke anegdote koje su u to sumorno vrijeme na bojištu donijele tračak humora. Na pitanje jednog učenika: “Kako to da ste se smijali i imali smiješne situacije, a Vaš je život bio u opasnosti ?” dobili smo odgovor da je humor ono što ih je punilo snagom. Na samom kraju druženja autor je našim učenicima darovao dva primjerka svoje knjige.

Bilo nam je zadovoljstvo i čast ugostiti vukovarskoga branitelja i još mu se jednom zahvaljujemo jer nas je počastio svojim dolaskom i podijelio s nama svoja sjećanja.

Marino Jukić, 8.a

« Ožujak 2024 »