Mali arheolozi posjetili arheološko nalazište

Autor: Mario Racić, 29. 9. 2023.

Mali arheolozi iskoristili su lijepo vrijeme te su 28. rujna sa svojim učiteljem povijesti posjetili pravo arheološko nalazište i družili se s arheolozima iz svih dijelova Hrvatske. Arheologinja  Arheološkog muzeja u Zagrebu, dr. Jacqueline Balen, nam je i ovog puta bila voditeljica u arheološkim avanturama. Tako su učenici dobili priliku sva znanja i vještine koje se stekli u učionicama i muzejima protekle dvije godine primijeniti na pravom arheološkom lokalitetu.

Arheološki lokalitet “Šumarina” nalazi se pokraj Belog Manastira na posljednjem dijelu trase koridora 5C prema Mađarskoj. Površina obuhvaćena ovim arheološkim istraživanjem iznosi nešto manje od 50 000 kvadratnih metara. Na tom nalazištu pronađen je veći broj grobnih mjesta. Osim ostataka pokojnika, unutar grobova pronađeni su i koštani češalj, željezni nožić, nalazi životinjskih kostiju te ulomci keramičkih posuda, opeka i crijepa. Većina pronađenih ljudskih i životinjskih kostiju datira iz vremena seobe naroda, točnije 9. stoljeća, a pripadaju narodima Avarima i Mađarima koji su se kretali kroz ova područja. Nama je posebno zanimljivo bilo vidjeti grobove u kojima su navedeni narodi pokapali zajedno čovjeka i životinju, najčešće konja. Po prvi puta smo imali priliku vidjeti kako izgleda cijeli proces iskapanja, vađenja, čišćenja i dokumentiranja arheoloških nalaza. Cijeli proces iskapanja se prati i iz zraka dronovima pa je tako i naš posjet lokalitetu zabilježen snimkom drona.

Kao i ranije, u ovoj terenskoj nastavi sudjelovali su učenici koji sudjeluju u izvannastavnoj aktivnosti Mladi arheolozi iz OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Strizivojne i OŠ Josipa Antuna Ćolnića Đakovo pod vodstvom svojih učitelja povijesti. Kako je ovo već treća godina kako zajedno surađujemo možemo reći kako smo sada već postali i dobri prijatelji.

Franka Ilakovac, 8. A