Četvrti razredi upoznali Meštrovića

Autor: IVANA IVIĆ, 10. 9. 2013.

Život i djelo najvećeg hrvatskog kipara dvadesetog stoljeća upoznali su danas (10. rujna) učenici četvrtog a, b i c razreda posjetivši Spomen-galeriju Ivana Meštrovića u Vrpolju, samo desetak kilometara udaljenom od Đakova. Ondje su imali priliku vidjeti i, uz stručno vodstvo galerijom, upoznati mnoga značajna djela iz Meštrovićeva opusa koja su još od lipnja okupljena pod istim krovom, u njegovu rodnom Vrpolju.

Povodom 130. obljetnice rođenja kipara Ivana Meštrovića njegova su djela posuđena iz mnogih muzejskih institucija kako bi se na neko vrijeme okupila u njegovome rodnom selu i predstavila se publici njegova zavičaja.

Učenici su imali priliku čuti kronologiju kipareva života, koji je sa samo jedanaest godina krenuo na školovanje, slijedeći svoj talent. Osim rodnoga sela, život ga je odveo i preko svijeta, sve do SAD-a. Vječna čežnja za majkom i domovinom prožela je njegovo stvaralaštvo, objasnila je učenicima galeristica. O tome svjedoče i motivi njegovih skulptura: Majka u razmišljanju, Povijest Hrvata, Majka uči dijete moliti, Majka doji dijete, Materinstvo…a pored spomenutih, česti su i biblijski motivi. Imali su priliku vidjeti odljeve u bronci, skulpture u mramoru, glini i drvetu.  Doznali su i da je naš đakovački  biskup Strossmayer pomagao Meštrovićevo obrazovanje.

Bilo je to bogato kulturno iskustvo za naše četvrtaše, prvu skupina iz Đakova koja je ikad posjetila ovu galeriju. Da bi i putovanje do Vrpolja bilo jednako uzbudljivo, pobrinule su se njihove učiteljice: Ljiljana Balekić, Zorica Bagarić-Šušak i Pera Vranaričić, koje su za prijevozno sredstvo odabrale djeci stran i zanimljiv, „šinjobus“. Fotografije pogledajte u galeriji slika  na školskoj stranici.