Međunarodni dan mira

Autor: Mario Racić, 20. 9. 2013.

Međunarodni dan mira obilježava se 21. rujna u cijelom svijetu.  Cilj je obilježavanje i jačanje ideala mira među svim narodima i državama. I mi učenici naše škole govorili smo ovaj tjedan o važnosti mira i nenasilja, pogotovo među nama vršnjacima.

Međunarodni dan mira obilježava se 21. rujna u cijelom svijetu. Još 1981. godine Opća skupština UN-a utemeljila je Međunarodni dan mira. Cilj joj je bio obilježavanje i jačanje ideala mira među svim narodima i državama. Nažalost, smatra se kako je svijet, od 1945. godine, kada je završio Drugi svjetski rat, do danas bio samo 26 dana bez ratova. Zbog toga se rodila ideja da imamo barem jedan dan globalnog prekida neprijateljstva i nenasilja.

Mir se najčešće definira kao razdoblje bez ratova. Mir još znači sloboda od prepirki, spokoj, harmonija ili unutarnje zadovoljstvo ili vedrina.

Međunarodni dan mira omogućuje svim pojedincima, organizacijama i nacijama da svojim jednostavnim djelima zajednički šire poruku mira. Od osnutka do danas, obilježavanje Dana mira pokazalo je napredak. Proširio se tako što je uključio milijune ljudi sa svih strana svijeta. Oni tada zajednički sudjeluju u raznim događanjima, okupljanjima, dolaze na koncerte itd. I mi učenici naše škole govorili smo ovaj tjedan o važnosti mira i nenasilja, pogotovo među nama vršnjacima.

Svatko i svugdje može slaviti taj dan, pa bilo to samo jednostavnom gestom. Zamislite jedan dan bez nasilja, što bi to značilo za cijelo čovječanstvo?

Ja ću... zastati i popričati s beskućnikom!  (iako mi se žuri)

Ja ću...darovati vrijeme starijoj osobi!  (iako to ne očekuje)

Ja ću...provesti dan volontirajući!  (iako bih se mogla izležavati)

Što ti možeš učiniti za mir?

Lora Rajković  & Ivana Svalina, 6.a