Smiješno čudovište u Đakovu

Autor: Mario Racić, 24. 9. 2013.

U utorak, 24. rujna 2013. godine, pogledali smo odličnu predstavu pod nazivom Smiješno čudovište. Predstavu smo gledali u Domu kulture Đakovo, a gledali su je učenici četvrtih, petih i šestih razreda naše škole. Predstavu su izveli glumci kazališta Mala scena i bila nam je vrlo zanimljiva i poučna.

Riječ je o djelu japanskog dramatičara i redatelja Asaya Fujite i prevedeno je na brojne jezike i s velikim uspjehom postavljeno na scene diljem svijeta. Redateljica predstave je Ana Prolić, a u predstavi su igrali: Dajana Biondić, Petar Cvirn i Ivan Vukelić.

U predstavi je riječ o čudovištu Bekkanko i slijepoj djevojci Yuki. Bekkanko je odbačeno čudovište. Umjesto da plaši i straši ljude, njegovo ih smiješno lice nasmijava. Umjesto da ga se boje i poštuju ga, oni mu se smiju i izruguju. Kao takav ne uspijeva vršiti zadaću koju mu je povjerila Božica planina: da uči ljude ispravnosti i dobroti. Yuki je lijepa i dobra djevojka koja nakon majčine smrti živi sama s ocem. On većinu vremena provodi u lovu, ostavljajući ju samu, na meti djece iz sela koja joj se rugaju i zlostavljaju je jer je drugačija. Bekkanko i Yuki će se susresti i nakon nekog vremena zavoljeti. Slijepa djevojka jedina će vidjeti "pravo lice" čudovišta. Njegovo srce, njegovu nesebičnost i plemenitost. Spremnost da se žrtvuje za druge.

Predstava nam govori o tome kako živimo u  svijetu punom predrasuda i ograničenih mišljenja koja nisu spremna prihvatiti drugo i drugačije?  A mi?  Po čemu procjenjujemo i ocjenjujemo druge? Pogotovo naše vršnjake i školske kolege. Možemo li ih prihvatiti i kada izlaze izvan raširenih stereotipa i usko postavljenih okvira? Predstava nam govori i šalje poruku da bi trebali prihvatiti sve ljude bez obzira na različitosti.

Jelena Barišić, Ana Delić, Marija Zrakić, 6. b