Osmi razredi u Vukovaru

Autor: Zvonko Belvanović, 15. 10. 2013.

I u ovogodišnjem Školskom kurikulumu predviđena je izvanučionička nastava u Vukovaru. Obzirom da je Domovinski rat u planu i programu povijesti osmoga razreda, najstariji učenici naše škole su se zaputili u grad-heroj i grad heroja...

Izvanučionička nastava je održana u petak, 11. listopada. U pratnji velikog broja učenika (njih čak 128, najbrojnija generacija na školi) bili su ravnatelj, njihovi razrednici i učitelji povijesti. Nastava se uvijek planira za sredinu mjeseca listopada kako bismo obilježili godišnjicu pogibije legendarnog zapovjednika Trpinjske ceste Blage Zadre (16. 10. 1991.) te je zato naša početna točka uvijek Spomen-dom na Trpinjskoj cesti. Nakon toga slijedili su franjevački samostan s Crkvom sv. Filipa i Jakova i križ na utoku Vuke u Dunav.

Novost od ove godine je posjet vukovarskoj vojarni, odnosno Memorijalnom centru Domovinskog rata. Učenici su bili osobito zainteresirani ovim dijelom posjete jer su doznali mnoge pojedinosti o oružju koje se koristilo u Domovinskom ratu i posebice što su mogli ući u unutrašnjost pojedinih borbenih vozila.

Posljednji dio posjeta tradicionalno je vezan uz najpotresnije postaje, a to su Memorijalno groblje, Spomen-dom Ovčara i stratište gdje je ubijeno i zakopano 200 hrvatskih branitelja i civila iz vukovarske bolnice.

Naši domaćini u Vukovaru su bili sretni ponovno nas ugostiti zbog prekrasnih iskustava proteklih godina, a i ova generacija je nastavila dojmljiv niz. Zato nam nije preostalo ništa drugo nego obećati novi posjet sljedeće godine!