Učimo o Domovinskom ratu

Autor: Mario Racić, 9. 4. 2015.

U četvrtak, 9. travnja 2015. godine, posjetili su nas predstavnici Udruge veterana vojne policije sudionika Domovinskog rata Zadarske i Osječko-baranjske županije i učenicima sedmih i osmih razreda održali predavanje o Domovinskom ratu.

Oko 170 učenika sedmih i osmih razreda  skupilo se u holu naše škole kako bi poslušali  izlaganje o ovom važnom razdoblju naše povijesti. Ravnatelj škole, gospodin Zvonko Belvanović,  predstavio je naše goste te im zaželio dobrodošlicu u Đakovo i našu školu. Učenike su zatim pozdravili i gospodin Ivan Delija, predsjednik Udruge veterana vojne policije Osječko-baranjske županije te gospodin Josip Adžić, predsjednik Udruge veterana vojne policije sudionika Domovinskog rata Zadarske županije. Josip Adžić  naglasio je, između ostaloga, učenicima: Naš cilj je širiti istinu o Domovinskom ratu, govoriti mlađim naraštajima kako je sve to bilo i to iz prvih izvora, od nas samih sudionika. Saznali smo kako je ovo predavanje u našoj osnovnoj školi samo jedno u nizu sličnih predavanja koja su već do sada održali u školama diljem Hrvatske, ali i izvan nje. Naravno, sva predavanja se provode uz suglasnost Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta jer su 2013. godine dobili suglasnost za održavanje predavanja na temu Domovinski rat u osnovnim i srednjim školama. Osim u Hrvatskoj, 29. ožujka 2014. godine, održali su jedno takvo predavanje u Beču, a nakon ljeta u planu su Kanada, Francuska, Njemačka i Amerika.

Naravno da su povijesna događanja puno zanimljivija za učenike kada ih pričaju stvarni sudionici tih događaja.  Zbog toga je riječ i preuzeo gospodin Sergej Luković, nadnarednik HV-a i djelatni dočasnik koji je obišao skoro sva ratišta kao branitelj. Prvo smo pogledali kratki film u kojemu je prikazana kronologija napada na Hrvatsku i tijek njezine obrane. Zatim je gospodin Luković, u interaktivnoj komunikaciji s učenicima, nastojao  predstaviti te ratne dane, naše gradove koji su stradali i ljude koji su na bilo koji način žrtve jedne bezumne agresije, o čemu je nužno stalno govoriti u cilju da se ne zaboravi i dakako ne ponovi.

Na samome kraju učenici su se okupili ispred škole i napravili zajedničku fotografiju s našim gostima.

Ivana Mihalina, 7. B