Posjet osmih razreda Vukovaru

Autor: Mario Racić, 11. 11. 2015.

I ove godine učenici osmih razreda naše škole sudjelovali su u projektu Posjeta osmih razreda Vukovaru u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

U Vukovar je išlo 83 učenika iz sva četiri osma razreda, a u pratnji učenika bili su razrednici Vesna Ćališ, Igor Kopić, Ivanka Vukojević, Judi Makonen Rajnović te učitelj povijesti Mario Racić. Posjet je trajao 9. i 10. studenog 2015. godine.

Projekt se sastoji od dvodnevnog posjeta Vukovaru za sve učenike osmih razreda uz financijsku potporu JU Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar te je tako učenicima osiguran prijevoz, smještaj (u Hostelu Zagreb u Borovu Naselju), prehrana i  edukacija potpuno besplatno.

Učenici su u dvodnevnom posjetu poslušali nekoliko zanimljivih predavanja na temu Domovinskog rata, Bitke za Vukovar i Škole mira te pogledali dokumentarni film na temu Domovinski rat. Imali su priliku posjetiti lokacije vezane  uz ovu temu kao što su Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica 1991., Memorijalno groblje žrtava iz  Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, Trpinjsku cestu, Spomen dom hrvatskih branitelja, Kukuruzni put, Križ na Dunavu… Osim tema vezanih uz Domovinski rat, posjetili su još neke znamenitosti Vukovara kao što je obnovljeni Gradski muzej Vukovar te novoizgrađeni  Muzej Vučedolske kulture, jedinstven u cijeloj Europi.  Uz puno edukativnih sadržaja učenici su imali prigodu i zabaviti se uz ples i glazbu u disku ili uz ugodnu šetnju gradom. Naši učenici su stekli i nova prijateljstva jer su u isto vrijeme u hostelu i gradu boravili učenici osnovnih škola iz Šibenika i Siska.

Za kraj su učenici sve tri škole sudjelovali u  Kvizu znanja kojim se nastojalo provjeriti što su sve  učenici saznali tijekom dva dana boravka u Vukovaru. Našu školu predstavljali su Davor Vidović iz 8. C razreda te Ivan Benaković iz 8. A razreda. Kao i prošle godine, naša škola je pokazala najbolje znanje te smo zauzeli prvo mjesto ispred učenika iz Šibenika i Siska.

Više fotografija možete pogledati u foto-galeriji.