Obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Mario Racić, 18. 11. 2015.

Danas u 16 sati ispred naše škole održali smo kratki program kojim smo obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara.

U obilježavanje 24. obljetnice vukovarske tragedije bili su uključeni svi djelatnici i učenici škole, ali i veliki broj roditelja. Program je počeo zvukom sirene koja označava opću opasnost i trajao je 90 sekundi. Nakon njega uslijedili su zvuci granata, bombi, rušenja… Svima nama bilo je čudno i teško to slušati. Međutim, građani Vukovara ne samo da su to slušali, nego su to i proživljavali…ali ne 90 sekundi, nego 90 dana… Nažalost, nakon 90 dana nadljudskog otpora Vukovar je okupiran. Dogodilo se to na današnji dan 18. studenog 1991. godine. Danas smo se ovim skupom prisjetili tog događaja i odali počast našem gradu heroja.

Nakon toga učenica Zdenka Babić pročitala je uvodni tekst o okupaciji Vukovara, a David Šimić nešto što mnoge mlade generacije ne znaju. Veliku pomoć prognanicima za vrijeme Domovinskog rata, a pogotovo Vukovarcima, pružila je i naša mjesna zajednica te naša škola i njeni djelatnici. Od kraja 10. mjeseca pa nakon okupacije Vukovara kroz našu nastavno-sportsku dvoranu prošlo je oko 3 000 do 4 000 prognanika. Njima su naši sumještani i djelatnici škole pružili osnovnu pomoć dijeleći im sendviče, sok, čaj, odjeću i obuću te nužnu medicinsku pomoć. Tim činom smo barem malo tim ljudima pružili utjehu u teškim trenutcima, ali zauvijek ostali u njihovim srcima.

Cijelo vrijeme prostorom je dominiralo veliko platno koje je oslikala likovna skupina, a simbolizira stradanje Vukovara. U program su bili uključeni naši mladi tamburaši i zbor te su zajedno izveli dvije pjesme. Zatim su učenici osmih razreda koji su nedavno posjetili Vukovar čitali svoje sastave o dojmovima koje su doživjeli prilikom posjeta. Sastave su čitali Ana Ilakovac, Anja Jurić te Ivona Perko. Mislav Kapetan prekrasno je pročitao tekst Siniše Glavaševića Priča o gradu. Nekoliko vlastitih pjesama pročitali su učenici Petra Mikić, Tanja Karoli, Ivona Fogadić te Mislav Baraban.

Na kraju je ravnatelj pozdravio sve prisutne i zamolio župnika Josipa Ivešića da povede molitvu u čast svih koji su se žrtvovali za Vukovar i slobodnu Hrvatsku. Nakon toga uslijedilo je paljenje lampiona, a kako je sve izgledalo možete pogledati u foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »