Biciklijada

Autor: Unknown , 10. 6. 2016.

Vožnja bicikla je izazov i veselje svakom djetetu.  To su dokazali i učenici 1.a razreda koji su na školskom igralištu pokazali svoje vještine i spretnost u vožnji. U tome im je pomogla mama/profesorica tjelesne i zdravstvene kulture Mirela Šunda koja je nakon uvida u dječje sposobnosti osmislila zanimljiv poligon koji su djeca na opće oduševljenje uspješno svladala.

Većina djece do kraja prvog razreda razvije fizičku koordinaciju, dobru ravnotežu i princip zaustavljanja na svom triciklu ili biciklu s pomoćnim kotačima, tako da su spremna za učenje vožnje bicikla. No također je potrebna i psihička spremnost (samopouzdanje) te motivacija za učenje vožnje. Djeca su spremna naučiti voziti kada oni to žele. To je obično povezano s prijateljima koji imaju bicikl, starijom braćom ili sestrama i načinom života. Put do samostalne vožnje bicikla, ovisno o spremnosti djeteta, može biti duži ili kraći.

Prije same vožnje učenici su se upoznali sa opremom koja im je nužna za vožnju. To su kaciga, rukavice kako biste zaštitili kožu na rukama djeteta, štitnici za koljena i laktove tijekom prvih vožnji te bicikl koji  treba prilagoditi tako da dijete može dosegnuti pedale, volan i kočnice. Upoznali su se s pravilima pri vožnji bicikla.

PRAVILA SIGURNOSTI PRI VOŽNJI BICIKLA:

PRIJE IZLASKA NA CESTU OBAVEZNO SE ZAUSTAVI

POŠTUJ ZNAKOVE ZAUSTAVLJANJA

POGLEDAJ IZA SEBE PRIJE NEGO SKRENEŠ, ZAOKRENEŠ ILI MIJENJAŠ TRAKE

UVIJEK VOZI DESNOM STRANOM

NE PRATI DRUGOG VOZAČA BEZ POŠTIVANJA PRAVILA

Pozor!

Nikako ne dopustite da se vaše dijete vozi bez kacige, čak ni ispred kuće, na pločniku ili biciklističkoj stazi!

Međutim, nakon vožnje bicikla, kacigu treba odmah skinuti!

Više slika pogledajte u foto-galeriji.

Željka Goluža  Gregačević