Koliko znamo o Tadijanoviću

Autor: Ivana Vranaričić, 6. 11. 2016.

Učenici naše škole sudjelovali u petak 4. studenog u književno-zabavnom kvizu o životu i djelu velikana hrvatske književnosti Dragutina Tadijanovića koji se održao u Slavonskom Brodu, gradu u kojem je pjesnik proveo dio svoga školovanja. Takav kviz slavonskobrodske škole provode već šest godina za učenike osmih razreda svoga grada, a ove godine odlučili su kviz proširiti na učenike osmih razreda iz cijele Hrvatske i to uoči obilježavanja rođendana velikog pjesnika. Tako su i učenici naše škole dobili priliku pokazati što su naoučili o našem velikom Tadiji. Našu školu predstavljali su učenici osmog razreda: Marija Tadić, David Čališ, Marija Jukić i Maja Vukadin.

Kviz se sastojao od eliminacijskog testa koji je krug natjecanja smanjio s 23 ekipe na 5 ekipa koje su nastavljale natjecanje u popodnevnim satima. Vrijeme između dva kruga natjecanje bilo je upotpunjeno turističkim obilaskom znamenitih mjesta u gradu i okolici ( Spomen dom Dragutuna Tadijanovića, odlazak u Rastušje i posjet rodnoj kući d. Tadijanovića te gledanje dokumentarnog filma u štaglju obitelji Tadijanović, razgledanje brodske tvrđave…), susretom s književnikom Božidarom Prosenjakom.

Naši učenici, nažalost, nisu prošli elminacijski kviz ( iako im je nedostajalo vrlo malo), no uživali su prateći završni dio natjecanja i otkrivajući koliko su naučili o slavom pjesniku. Završni dio kviza imao je i zabavni karakter , sastojao se u DA/ NE pitalicama , Jeopardy kvizu, pantomimskom pogađanju pjesama, pjevanju bećaraca i objedovanju slavonskih namirnica. Cijeli program pratili su i tamburaši tako da natjecanje, ni onima koji nisu pobijedili, nije ostavilo gorak okus iako je sve Slavonce ( mora se priznati) malo „pecnulo“ što su o D.Tadijanoviću više znali učenici iz Zadra. I ne samo to, bećarac su otpjevali bolje od svih Slavonaca! Svaka im čast!

Natjecanje je pokazalo kako se na zabavan način može pokazati svoje znanje , ali i kako se može naučiti više. Zahvaljujemo i pohvaljujemo organizatore: osnovnoškolske brodske škole, TZ Slavonskog Broda i Grad Slavonski Brod koji nam je omogućio ovo lijepo iskustvo. Naši čenici su se vratili s novim saznanjima, novim prijateljstvima i utješnim nagradama, knjigom Kako povećati umne sposobnosti i razviti IQ koju im je darovala Mozaik knjiga.

Đurđica Tolušić