Svjetski je dan osmijeha! Nasmiješite se i budite nečiji razlog za smješkanje!

Autor: Ivana Vranaričić, 4. 10. 2017.

Povodom Međunarodnog dana osmijeha učenici 3.a razreda zajedno  s učiteljicom Željkom Goluža-Gregačević pokrenuli su projekt „Biram osmijeh - Šalji dalje!“.

Ovaj praznik obilježava se svakog prvog petka u listopadu, a slavi se diljem svijeta uz moto „Danas učini nešto lijepo. Izmami barem jednoj osobi osmijeh na lice!“.

Umjetnik Harvey Ball je 1963. godine stvorio prvog "smajlija", žutu ikonicu s crnim očima i ustima, koja je postala sinonim za dobro raspoloženje. Njemu u čast u petak se proslavlja Međunarodni dan osmijeha!

Prvi put  “Dan osmijeha” obilježen je 1999. godine, kada je kreator čuvenog žuto-crnog “smajlija” došao na ideju da bi bilo lijepo da postoji dan kada ljudi jedni drugima čine dobra djela i uspijevaju obradovati jedni druge.

​

Nakon njegove smrti, dvije godine kasnije, u njegovu čast osnovana je fondacija “Harvey Ball World Smile Foundation”, koja se vodi motom “Osmijeh po osmijeh i učinit ćemo svijet boljim mjestom za život“.

Stoga učenici 3.a razreda pozivaju sve vas, dragi naši Đakovčani da zajedno s njima učinite i vi  jedno plemenito djelo, makar to bila i najobičnija ljubaznost prema nekom strancu.

Mališani vam  poručuju - “Dobro se dobrim vraća”, a znamo da lijepa riječ i željezna vrata otvara, stoga, ako ih ovih dana ugledate na ulicama grada,  izaberite osmijeh i šaljite ga dalje!

Prigodan program je u četvrtak, (dan ranije –kako bi spremni dočekali dan D) s početkom u 12 sati. Uz veselu pjesmu malih zboraša škole u izazovu pričanju viceva-Vicoteka,  okušat će se i hrabri učenici. Nakon toga slijedi proglašenje pobjednika i izbor vicmajstora škole. Pozivamo sve zainteresirane, željne smijeha i zabave da nam se pridruže, izaberu osmijeh i pošalju ga dalje!

​

Učiteljica Željka Goluža Gregačević