Osmaši posjetili Karlovac i učili o Domovinskom ratu

Autor: Mario Racić, 9. 10. 2017.

Naša škola imala je čast, kao jedna od samo nekoliko odabranih škola u Republici Hrvatskoj, sudjelovati u Pilot projektu Karlovac-Pakrac. Ovaj projekt organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata“ s ciljem da učenici još bolje upoznaju činjenice o Domovinskom ratu. U petak,  6. studenog 2017. godine, osmi razredi naše škole,  zajedno s njihovim razrednicima i učiteljem povijesti, posjetili su Karlovac.

U Osnovnoj školi Švarča slušali smo predavanje o povijesti grada Karlovca i njegovom značenju  u Domovinskom ratu. Nakon predavanja posjetili smo gradski muzej u kojem su nas upoznali s tradicijskim načinom odijevanja građana Karlovca u prošlosti, prvim biciklom na pedale kao i maketom grada.

Također smo posjetili Aqatiku- slatkovodni akvarij. Akvarij predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka. Posjetitelji mogu ra­zgledati bogatstvo života u rijekama i jezerima, odnosno primjerke više od stotinu slatkovodnih ribljih vrsta, od čega 40-tak endemskih.

Posjetili smo i  Aleju hrvatskih branitelja. Tamo smo saznali koje su gardijske brigade branile grad Karlovac, a koje cijelu Hrvatsku. Nekadašnji pripadnici satnije Rebels osmislili su ideju kako da na jedan jedinstven i jednostavan način sadnjom drvoreda Javora, odaju počast svojim poginulim i umrlim pripadnicima 110. gardijske brigade.

Prije  povratka kući navratili smo i u karlovačku gradsku četvrt Turanj gdje smo razgledavali zbirku oružja Domovinskog rata.

Raspoloženje  u autobusu bilo je sjajno. Svi učenici su  se zabavljali, kartali i međusobno razgovarali. Kući smo se vratili u kasnijim večernjim satima umorni, ali puni lijepih dojmova. Posjet gradu Karlovcu ostat će nam u lijepom sjećanju.

Sara Šunda, 8.a