Posjetili smo Muzej krapinskih neandertalaca

Autor: Mario Racić, 31. 10. 2017.

Muzej krapinskih neandertalaca  i dalje privlači veliki broj posjetitelja. Tako je i  140 učenika petih i šestih razreda naše škole s veseljem dočekalo obilazak ovoga muzeja. Muzej smo posjetili u petak, 27. listopada 2017. godine.

Ovdje se uistinu radi o najmodernijem muzeju takvog tipa u Europi smještenom na lokalitetu Hušnjakovo. Obilazak počinje šesnaestominutnom projekcijom filma koji prikazuje jedan dan u životu Krapinskog pračovjeka. Zatim se daje presjek života u Krapini u vrijeme otkrića (kraj 19. stoljeća) i napredak znanosti kroz vrijeme. Najupečatljiviji je dio muzeja svakako spiralni hodnik koji označava 24-satni hod kroz vrijeme (od Velikog praska do današnjih dana), sve kako bi posjetitelj lakše shvatio duljinu pojedinih razdoblja. Prikazan je razvoj života od prvih jednostaničnih organizama, osam metara dug model molekule DNK, a djeci je svakako najzanimljiviji dio prikaz obitelji pračovjeka. U izradi figura sudjelovao je i dio ekipe iz filmskog hita Gospodar prstenova.

Nakon ovog jedinstvenog doživljaja otišli smo na ručak u Terme Tuhelj, a zatim tri sata uživali u kupanju i vodenim radostima u zatvorenim bazenima.

Ova izvanučionička nastava povijesti planirana je u kurikulumu naše škole za školsku godinu 2017./2018., a planirali su je i proveli naši razrednici Dajana Karas, Mira Hanulak, Senka Klemen, Vesna Ćališ, Lana Sadaić, Ivanka Vukojević i Judi Makonnen Rajnović  i učitelj povijesti Mario Racić. Bio je to lijep izlet na kojem smo puno naučili, puno se zabavili i malo umorili, a razrednici su bili ponosni na svoje učenike koji su se znali ponašati u svim situacijama.

Iva Mijakić i Marina Ćurković, 6. a