2018-05-22 15:03:20

Tko radi kao pčela, može postići velika djela!

Učenici 3.a razreda  proveli su zanimljiv dan  zahvaljujući obitelji Perić; tati Anti, mami Lidiji i maloj pomoćnici Nini, koja je  ugostila učenike na svom imanju i kroz zanimljivu radionicu prezentirala učenicima način dobivanja meda. Naime, i sami učenici sudjelovali su u vrcanju meda i kući otišli obogaćeni novim spoznajama i teglicom domaćeg bagremovog meda.

Kao i na svakoj izvanučioničkoj nastavi, cilj nam je bio usvajanje novih znanja i ostvarivanje ishoda učenja. Naučili smo da je med  hrana bogata energijom koju proizvode pčele radilice kako bi njime nahranile mlade pčele.

 Kako nastaje med?

Cvijeće luči mirisnu vodenastu otopinu - nektar. Razlog zbog kojeg biljke proizvode nektar je da privuku kukce koji ih oprašuju. Radilice jezikom sišu nektar i spremaju ga u voljku ili medni želudac. Skupljeni nektar u košnici predaju mladim radilicama, pa kreću u ponovno sakupljanje.            

Mlade radilice nektar premeću u ustima 20-tak minuta dodajući mu enzime, a enzimi dijele saharozu iz nektarana na glukozu i fruktozu. Nektar se nakon toga odlaže u stanice saća da ispari voda, da se zgusne i postane koncentriraniji. Nakon tog procesa, kada je smjesa već dovoljno gusta, radilice je ponovo žvaču i dovode u stanje koje bi se moglo nazvati medom. Postoje dvije vrste meda – cvjetni i šumski.

 Najosjetljiviji posao prilikom vrcanja predstavlja tjeranje pčela s okvira ili njihovo istjerivanje iz cijelog medišta.

Med se iz košnice uzima kada je zreo odnosno kada je što više poklopljen u saću.  On se mora često vrcati jer se inače stvrdne u saću, a tada se ne može izvrcati. Okviri s medom izvađeni iz košnica prenose se u prostoriju za vrcanje. Prije vrcanja moraju se otklopiti voštani poklopci s meda.Nakon skidanja voštanih poklopaca, okviri s medom se stavljaju u vrcaljku. U njoj se okreću oko svoje osi te se pomoću nastale centrifugalne sile med iscijedi iz stanica saća. Izvana su valjkastog oblika, a u unutrašnjosti se nalaze košare u koje se stavljaju okviri s medom.

Pri dnu vrcaljke se nalazi slavina za ispuštanje izvrcanog meda. Izvrcani med se ispušta preko sita tj. cjedila u posude. Cjedilo zadržava nečistoće (mrtve pčele, vosak…) iz meda. Pri vrcanju većih količina meda ne koriste se cjedila jer oduzimaju previše vremena, već se med ostavi neko vrijeme da nečistoće isplivaju na površinu. Tada se uklone, a med ostaje čist. Kad se med ocijedi i izbistri, sortira se tj. određuje se od kojih biljaka potječe. Očišćen i sortiran med se ulijeva u čiste posude.

Nakon vrcanja meda uživali smo u slasnim zalogajima, slobodnoj igri i likovnom stvaralaštvu. Zahvaljujemo obitelji Perić na ovom nezaboravnom iskustvu!

 

                                                      Željka Goluža Gregačević

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola Josipa Antuna Ćolnića Đakovo