I Mirko i Fran prvaci Hrvatske

Autor: Mario Racić, 28. 2. 2023.

U prošloj smo objavi pogreškom izostavili podatak kako u našoj školi imamo još dva prvaka Hrvatske u jiu-jitsu! To su Fran Kapetan iz 5. b razreda i Mirko Pataki iz 2. b. Njihov je  uspjeh tim veći jer su na nedavno održanom prvenstvu Hrvatske za mlađe uzraste u Varaždinu uspjeli obraniti svoje naslove.

Tim povodom smo, nakon povratka s praznika, i s njima razgovarali kako bismo ih bolje upoznali. U nastavku pročitajte što su nam Fran i Mirko rekli o sebi.

Vrutak: Koliko dugo trenirate jiu-jitsu?

Fran: Ja treniram već dosta dugo, oko sedam godina.

Mirko: Ja sam kraće u ovom sportu i treniram ga nešto više od jedne godine.

Vrutak: Zašto ste se odlučili trenirati baš ovu borilačku vještinu?

Fran: Gledao sam jiu-jitsu borbe i bilo mi je jako zanimljivo pa sam pomislio kako bi moglo biti još zanimljivije ako počnem trenirati i boriti se. Stoga sam se odlučio upisati i nisam pogriješio.

Mirko: Ja sam isto htio nešto trenirati, ali sam htio i naučiti samoobranu. Jiu-jitsu mi se činio jako zabavnim pa sam se odlučio za njega.

Vrutak: Koliko često trenirate?

Fran: Treninge imam često, obično tri puta tjedno, ali mi to nije problem jer volim trenirati.

Mirko: Isto, treninge ima tri puta tjedno, s tim da su pred natjecanje treninzi bili češći. Kad sam bio u kampu, treninge sam imao 6 puta u 3 dana.

Vrutak: Koji vam je najdraži dio treninga?

Mirko: Meni je najdraži dio treninga sparing.

Fran: Tehnika mi je najdraži dio jer trener ju detaljno objasni i mi onda ponavljamo za njim. Četvrtkom imamo dodatni trening i tada nam treneri tehniku još detaljnije i opširnije objašnjavaju.

Vrutak: Jeste li i prije osvojili neku nagradu ili natjecanje?

Mirko: Jesam, osvajao sam medalje i prije.

Fran: I ja sam osvajao, na primjer u Dublinu sam 2019. godine osvojio Europsko prvenstvo, a na ovom natjecanju sam se natjecao za obranu naslova prvaka Hrvatske. Išao sam i na razna natjecanja u susjednim državama.

Vrutak: Kakvi su vaši doživljaji s nedavnog prvenstva u Varaždinu?

Mirko: Malo me hvatala trema, ali sam dao sve od sebe i uspio pobijediti. Bilo mi je jako zanimljivo.

Fran: Ja sam imao malo veću tremu jer sam nekoliko zadnjih utakmica izgubio, ali uspio sam savladati tremu i na kraju pobijediti.

Vrutak: Tko su vam uzori?

Fran: Meni su uzori braća Mendes.

Mirko: Meni su uzor moji roditelji.

Vrutak: Trenirate li još neki sport?

Fran: Trenutno treniram samo jiu-jitsu.

Mirko: Ja isto treniram samo jiu-jitsu, ali imam želju početi trenirati i nogomet.

Vrutak: Dečki, hvala na ovom razgovoru. Možda svojim uspjesima potaknete još neke učenike da se počnu baviti ovim sportom. Još jednom čestitamo obojici na nagradama i želimo vam puno uspjeha u daljnjim natjecanjima!

Franka Ilakovac, 7. A