Osnovna škola kao cjelodnevna škola - Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja - Fokus grupa

Autor: Jasmina Bićanić, 6. 5. 2024.

Našu školu posjetili su 25.4.2024. godine predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, Sonja Jeđud Tabula, voditeljica  Projekta „Hrvatska: ususret održivom, pravednom i učinkovitom obrazovanju" i Antun Božić, stručnjak za društvene poslove te predstavnici Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, ravnatelj Vinko Filipović i Ivana Dubovečak, predmetna koordinatorica za nacionalni ispit iz Hrvatskog jezika. Na prvoj fokus grupi bili su su učitelji OŠ Josipa Antuna Ćolnića, OŠ Drenje i OŠ Gorjani a na drugoj grupi bili su roditelji navedenih škola.

Fokus grupa je metoda grupnog intervjuiranja u kojem se interakcija zbiva na razini moderatora i grupe te na razini članova grupe, a koja pomaže izvući i otkriti informacije i uvide s obzirom na pažljivo dizajnirana pitanja.

Predstavnike Ministarstva i NCVVO-a zanimalo je koje prednost i nedostatke CDŠ-a imamo za učenike, djelatnike škole i roditelje učenika. Što misle o promjenama u organizaciji i dinamici školskog dana, koliko CDŠ doprinosi profesionalnom razvoju i koliko je promijenila dinamiku unutar obitelji te postoje li neki specifični izazovi u vezi CDŠ-a koje žele istaknuti. Fokus grupa se snimala za potrebe ponovnog preslušavanja te su nazočni bili upoznati s tim. Nakon dva sata razgovora s učiteljima navednih škola, roditelji su također imali fokus grupu od dva sata gdje su mogli iznijeti svoje viđenje eksperimentalnog modela.