Mali arheolozi na radionici keramike

Autor: Mario Racić, 9. 5. 2024.

U četvrtak, 9. svibnja, učitelj Mario Racić poveo je svoje učenike koji sudjeluju na B1 aktivnosti pod nazivom Mali arheolozi u Suzu, malo mjesto u Baranji. Tamo smo mogli vidjeti kako se prave keramičke vaze, šalice, boce i slični predmeti, a potom smo mogli i sami izraditi neki predmet od gline.

U svojoj radionici tradicionalne keramike dočekao nas je Daniel Asztalos, jedan od rijetkih preostalih obrtnika koji se još uvijek bavi tradicionalnom izradom predmeta od  keramike. Spomenimo kako se zanat lončarstva u Baranji njeguje još od prapovijesnog doba. Obitelj Asztalos se bavi lončarstvom oko 25 godina. Primili su nas u svoju radionicu u kojoj se tradicionalna baranjska keramika izrađuje ručno, na lončarskom kolu. Prvo smo pažljivo gledali kako se izrađuju tanjuri, boce i male šalice na lončarskom kolu, a kasnije smo imali priliku sami nešto napraviti od gline. Domaćin nam je otkrio kako će najbolji radovi biti i nagrađeni što je svim učenicima bio poticaj da se još više potrude. U natjecanju za najbolju skulpturu pobijedio je Gabrijel koji je izradio bocu za ulje. Drugo mjesto je osvojila Ana sa svojom šalicom u obliku cvijeta, a treće mjesto je osvojila Lena i njena šalica s podloškom u obliku lopoča. Sve naše radove majstor Daniel će ispeći u svojoj peći za keramiku na temperaturi od preko 1000 Celzijevih stupnjeva te nam radove poslati u školu.  Veselimo se vidjeti kako će naši radovi izgledati u svom konačnom obliku.

Franka Ilakovac, 8. A