Dan otvorenih vrata

Autor: Ivana Vranaričić, 8. 3. 2023.

Penjete li se uspješno po umjetnim stijenama? Znate li tko je pufasti medvjedić? Koliko su jaka jaja? Kako biste izradili licitarsko srce ili svirali tamburicu?

Sve su to danas naučili i probali naši učenici. Mali dan škole naziv je koji koristimo za ovaj dan koji već godinama obilježavamo Danom otvorenih vrata kojemu je povod rođendan biskupa J. A. Ćolnića.

Dan je počeo radionicama razredne nastave. Prvi a skupio je fotografije nekadašnjih učenika ove škole, od kojih su neki danas prisutni u Školi kao učitelji, a prvi je b pisao lijepe poruke svojoj školi, drugi su razredi pisali poruke Zemlji i majkama, jednoj za očuvanje, drugoj u povodu Dana žena. Trećaši su igrali društvene igre, a svi su se u 9 sati uputili u hol na radionicu gosta Krešimira Čanića Znanost o jajima koja je bila uzbudljiva i jako je zainteresirala malu publiku.

U drugom terminu, od 11 sati, učenici su se penjali po umjetnoj stijeni, igrali društvene igre, odmjeravali snage u šahu, oslikavali staklo, izdvajali DNA – molekulu života, sudjelovali u školskom kvizu i njegovali baštinu učeći plesati, svirati, smišljajući bećarace i likovno se izražavajući, izrađujući tradicionalne igračke… Baštinu su nam približili članovi KUD-a „Tena“ koji su vodili većinu radionica o baštini. Naglasak ovogodišnjih radionica bio je na nematerijalnoj baštini i njezinom očuvanju od zaborava.

U našoj područnoj školi u Širokom Polju održana je zanimljiva licitarska radionica pod vodstvom gospodina Marinka Gvozdanovića koji se već dugi niz godina bavi izradom licitarskih proizvoda, a 2010. godine dodijeljena mu je povelja UNESCO-a jer su hrvatski licitari zaštićeni kao nematerijalna svjetska baština. Učenicima razredne nastave prikazan je cjelokupan proces izrade licitara, od pripreme tijesta do ukrašavanja licitara. Naučili su da su licitari ručno izrađeni proizvodi s mnogo volje, preciznosti, kreativnosti i ljubavi. Svaki je učenik razredne nastave izradio i ukrasio licitarsko srce. Veliki su pick point tehnikom radili tradicionalne slavonske motive na hamer papiru, a oslikavali su i bočice.

Naši mali Kuševčani imali su STEM radionice. Ondje su bile četiri radionice; Oobleck - pravljenje tekućine koja nema stalnu viskoznost, Lava lampa - miješanje tekućina različitih gustoća (voda, ulje, jestiva boja) izrađujući lava lampu pomoću šumeće tablete u mješavini tekućina, Plastelin - izrada jestivog plastelina pomoću brašna, soli i ulja pazeći na gustoću smjese kako bi postala podatna za oblikovanje i Katapult - izrada vlastitog katapulta od dobivenih materijala bez uputa. Na kraju su se učenici natjecali u ispaljivanju kreda pomoću katapulta koje su prethodno izradili.

Našlo se za svačiji ukus po nešto i s nestrpljenjem iščekujemo idući Dan otvorenih vrata.

Više fotografija pogledajte ovdje.