Četvrti razredi ugostili brigadira

Autor: Ivana Vranaričić, 29. 3. 2023.

Koliko djeca uopće znaju o Domovinskom ratu?

Naša djeca i mladi o Domovinskom ratu, koji je nakon 800 godina stvorio slobodnu i neovisnu Hrvatsku, danas ne znaju gotovo ništa. Upravo su zbog toga učiteljice Maja i Željka pozvale u goste brigadira Ivana Stipića, pripadnika Hrvatske vojske, koji je došao u ponedjeljak da bi na vrlo zanimljiv i edukativan način razgovarao s djecom o važnim činjenicama vezanim uz Domovinski rat.

Učenici su pokazali veliko zanimanje za ovu temu i obasuli brigadira pitanjima na koja je on vrlo detaljno i na djeci razumljiv način strpljivo odgovarao.

Učenici su saznali da je brigadir Ivan i sam nekada bio učenik naše škole, ali u to vrijeme nije niti pomišljao da će jednoga dana postati pripadnik hrvatske vojske. Životni planovi bili su mu vezani uz  građevinu, stoga je i upisao željeni građevinski fakultet. U ranim dvadesetim godinama, priključuje se hrvatskoj vojsci i tu počinje njegov ratni put. Učenike je zanimalo na kojim je sve ratištima bio, koliko je dugo izbivao od kuće, koliko je jaka Hrvatska vojska bila na početku rata, a koliko je sada, koliko naša vojska broji vojnika, što znače ordeni na njegovoj odori, koji su mu bili najteži trenuci u ratu, koje osobine treba imati dobar vojnik, na što je posebno ponosan, čime se bavi u slobodno vrijeme, treba li vojnicima škola...

Brigadir je naglasio da je  budućnost Hrvatske u njihovim rukama i da trebaju znati  da je ovo bio domovinski i obrambeni rat, a ne građanski kako nam neki žele nametnuti. Domovinski je rat najvažniji događaj u novijoj hrvatskoj povijesti i učenici trebaju shvatiti važnost žrtve za slobodu domovine.

Nakon brojnih pitanja, učenici su uvježbali vojnički stav i pozdrav domovini.

Sigurni smo da će nakon ovog predavanja više cijeniti činjenicu da mogu slobodno živjeti u svojoj domovini, govoriti svojim jezikom i pisati svojim pismom i sve to zahvaljujući hrabrim i odvažnim braniteljima.

Isto smo tako uvjereni da se među ovim klincima kriju budući pripadnici HV-a koji će s jednakim ponosom i žarom braniti dobrobit Lijepe Naše.

Željka Goluža Gregačević. učiteljica izvrsna savjetnica