Susret s književnicom Ivanom Šojat

Autor: Ivana Vranaričić, 4. 4. 2023.

Osječka književnica Ivana Šojat bila je gošća susreta koji se održao u ponedjeljak  3. travnja u našoj školi. Književnica se susrela s učenicima naših četiriju osmih razreda. Osmim je razredima ove godine na popis lektire uvršten roman za mlade „Zmajevi koji ne lete“, a za izbornu su lektiru neki od njih odabrali  i drugi roman za mlade ove književnice  „Oblak čvoraka“.

Tijekom ovoga druženja prisutnim učenicima i učiteljima Ivana je otkrila što ju je potaklo na pisanje i koje su situacije i osjećaji proživljeni u njezinom životu ili iskustvom njezinih bližnjih našli svoje mjesto među redovima njezinih romana. U romanima za mlade piše o  prepuštanju ovisnosti i vršnjačkom zlostavljanju, aktualnim problemima dijela današnje djece i mladeži. Otkrila nam je da piše i treći roman koji tematizira alkoholizam, također kod mladih.

Upoznali smo se u kratkim crtama s načinom istraživanja koje prethodi pisanju, s temama Ivaninih dvaju slikovnica, zbirki priča i romana. Ivana Šojat nije samo književnica, već i prevoditeljica, majka, braniteljica iz Domovinskog rata i još mnogo toga zanimljivoga.

Poznatiji su njezini naslovi; Unterstadt, Jom KIpur, Ničiji sinov i Ezan. Osim što su njezina djela ukoričena, neka od njih prerađena su i u dramske tekstove pa su zaživjela i na kazališnim daskama. Dobili smo, stoga, i poticaj za posjet kazalištu, ali i za čitanje i njezinih djela i svih onih koje nam je sama preporučila, a koji su nju vodili putem od čitateljice do vlastitog ostvarenja kao spisateljice.

Bio je to lijep, zanimljiv, poučan i poticajan susret. Radujemo se novom naslovu i novome susretu!