Mali arheolozi nastavljaju s radom

Autor: Mario Racić, 22. 4. 2023.

I ove godine su učenici koji sudjeluju u izvannastavnoj aktivnosti Mali arheolozi bili vrlo aktivni. Tijekom cijele nastavne godine otkrivali su tajne arheološkog zanimanja, a u suradnji s Likovnom grupom koju vodi učiteljica Dajana Karas Dragić ostvarili su i zanimljivu suradnju.

Da se podsjetimo, Mali arheolozi su izvannastavna aktivnost koja se provodi od prošle školske godine u sklopu projekta Arheološki susreti. Aktivnost organizira i provodi učitelj povijesti Mario Racić u suradnji s Arheološkim muzejom u Zagrebu i drugim baštinskim ustanovama na području Republike, a u projektu surađuju i s Osnovnom školom „Ivana Brlić Mažuranić“ iz  Strizivojne. Također, dogovaraju se i zajedničke aktivnosti s arheologinjom s Arheološkog muzeja u Zagrebu, dr. sc. Jacqueline Balen.

Učenicima je svakako najzanimljiviji projekt bio izrada makete groba u kojem se nalazi ljudski kostur, a pokraj njega naušnice, prstenje, fibule, novčići, keramika i oružje koje obično arheolozi pronalaze u stvarnim lokalitetima. Cilj je bio napraviti maketu jednog groba na kojem će budući mali arheolozi vježbati kako se obrađuje otkriveni grob, ljudski kostur i pronađeni predmeti.  Naši učenici su izrađivali kostur, dok su učenici iz Strizivojne izrađivali nakit i ukrase. U ovom projektu učenici su jako uživali, a kako je tekao proces izrade možete vidjeti na fotografijama.

Franka Ilakovac, 7. A