Mali arheolozi posjetili muzeje u Vinkovcima i Vukovaru

Autor: Mario Racić, 4. 6. 2023.

Pred sam kraj nastavne godine pune raznih aktivnosti članovi izvannastavne skupine Mali arheolozi su za svoj veliki trud tijekom godine nagrađeni odlaskom u Vinkovce i Vukovar.

U Vinkovcima su posjetili Gradski muzej u sklopu kojeg se nalazi i bogati arheološki postav, upravo s naglaskom na mlađe kameno doba. Uz stručno vodstvo arheologinje obišle su stalni postav, a zatim im je pedagoginja pripremila zanimljivu radionicu u kojoj su učenici podijeljeni u skupine trebali prepoznati razne arheološke predmete i njihovu svrhu te ih predstaviti ostalim kolegama. Prošetali su i samim centrom Vinkovaca te se počastili sladoledom. Otišli su potom u Gradski muzej Vukovar koji je smješten u dvorcu Eltz. Također uz stručno vodstvo obišli su stalni postav, a jako ih se dojmio i ulazak u svečanu dvoranu rezerviranu za koncerte i ostale svečanosti. Tom prilikom učenica naše škole Ema Jurković odsvirala je prekrasnu skladbu na klaviru za sve svoje kolege. Naravno, nisu propustili priliku prošetati uz prekrasni Dunav.

Za kraj ove nastavne godine pitali smo voditelja ove izvannastavne aktivnosti, učitelja povijesti Marija Racića, da nam nešto kaže o samoj projektu. „U ovogodišnjem radu bilo je aktivno uključeno 15 učenika šestih razreda koji su tijekom cijele godine marljivo dolazili na grupu i sudjelovali u svim aktivnostima. Jako smo ponosni što smo izradili repliku prapovijesnog nalazišta u kojem se nalazi ljudski kostur, a pokraj njega naušnice, prstenje, fibule, novčići, keramika i oružje koje obično arheolozi pronalaze u stvarnim lokalitetima. U ovoj aktivnosti smo imali odličnu korelaciju s učiteljicom Likovne kulture Dajanom Karas Dragić i njenim likovnjacima. Svakako smo ponosni i na suradnju s Muzejom Đakovštine s kojim smo sudjelovali u obilježavanju Dana grada. Za kraj smo ostavili ovaj posjet Vinkovcima i Vukovaru koji smo posjetili zajedno s našim prijateljima malim arheolozima iz OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Strizivojne. Moram naglasiti kako su se svi sudionici aktivnosti ponovno pokazali u lijepom svijetlu te su dobili velike pohvale domaćina.“  - rekao je učitelj Mario.

Učitelj nam je pojasnio i kako je cijela ova izvannastavna aktivnost dio projekta Arheološki susreti u kojem naša škola surađuje s Arheološkim muzejom u Zagrebu te s OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Strizivojne. Na početku školske godine učitelj povijesti Mario Racić prijavio je ovu aktivnost na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja, detaljno opisao cilj i ishode te je škola na temelju natječaja dobila određena financijska sredstva za ovu izvananastavnu aktivnost. Zahvaljujući tome,  svi troškovi kao što su razni materijali, ulaznice u muzeje, prijevoz i hrana bili su besplatni za učenike.

Kako su se mali arheolozi proveli u Vinkovcima i Vukovaru možete pogledati u našem video uratku klikom na fotografiju.

Franka Ilakovac, 7. A