eTwinning projekt Fight Against Prejudice

Autor: Lana Matijaković, 17. 6. 2023.

Osmaši su priveli kraju projekt pod nazivom Fight Against Prejudice. Cilj je projekta suočiti mlade s predrasudama koje postoje u društvu te proučiti načine na koje one mogu prerasti u diskriminaciju.

U ovom su projektu sudjelovali učenici iz Slovenije i Češke Republike, a ideja za projekt nastala je na prošlogodišnjem seminaru School Cooperation in the Danube region na kojemu je sudjelovala koordinatorica projekta, Lana Matijaković.

Nakon uvodnih aktivnosti koje se inače provode u eTwinning projektima (predstavljanje učenika i škole), učenici su radili na temi identiteta. Raspravljali su o tome kako vide sebe, kako vide druge te kako drugi vide njih. Sljedeći je korak bio definiranje predrasuda, stereotipa i konačno diskriminacije. Uz pomoć alata Stories that move pogledali smo stvarne priče mladih ljudi i kako se oni nose s predrasudama oko sebe.

Za kraj su učenici morali izraditi postere na temu naučenoga. Za vrijeme rasprava naišli smo na mnoga različita mišljenja, nismo se uvijek slagali jedni s drugima oko svega, ali smo se na kraju ipak složili da svaka osoba ima svoje dostojanstvo i pravo na to da bude drugačiji od ostalih. Uvidjeli smo koliko štetno može biti formirati neko mišljenje, osobito negativno, o nekoj osobi samo zato što pripada određenoj skupini, a bez da smo tu osobu i upoznali. You shouldn't judge someone and create a view of them just because they're different, but you should get to know them and what they like. We are all different and beautiful.  (Leonarda Lozić)