Prva mobilnost unutar Erasmus+ projekta naše škole

Autor: Sanda Kaniža, 23. 6. 2023.

Učiteljica razredne nastave, Sanda Kaniža, sudjelovala je od 5. do 10. lipnja 2023. u prvoj po redu mobilnosti u sklopu prvog Erasmus+ projekta naše škole pod nazivom Inclusive and modern school. Bila je sudionik tečaja pod nazivom The Finnish approach to children with special needs: promoting learning and growth u organizaciji Europass Teacher Academy u gradu Oulu u Finskoj.

Djeca s poteškoćama u učenju i mentalnim ili neuropsihijatrijskim poremećajima mogu predstavljati poseban izazov učiteljima koji nisu upoznati s njihovim posebnim potrebama. Na ovom tečaju učitelji su upoznati s modelom u 3 faze koji su finske osnovne škole posebno razvile za promicanje učenja i osobnog razvoja ove djece. Tečaj pojašnjava kako se najbolje učenje i rast djece s posebnim potrebama promiče bliskom suradnjom između učitelja, školskog sustava i administracije te drugih partnera izvan škole.

Učiteljica Sanda je na tečaju upoznala druge učitelje iz Europske unije (Nizozemske, Latvije, Poljske i Finske). Svi sudionici tečaja predstavili su svoje škole te razmijenili svoja iskustva i primjere dobre prakse. Naučili su identificirati najčešće poteškoće i izazove koje dijete s teškoćama u razvoju može imati pri ulasku u razred. Na praktičnim primjerima savladali su konkretne, praktične metodologije za promicanje učenja i rasta djece s posebnim potrebama.

Svi su se složili kako Erasmus+ pruža korisna iskustva za učitelje te omogućuje planiranje budućih projekata.