Erasmus + posjet Helsinkiju

Autor: Lana Matijaković, 11. 7. 2023.

Učiteljica Lana Matijaković sudjelovala je početkom srpnja na drugoj mobilnosti unutar Erasmus + projekta Inclusive and modern school. Tečaj se održao u Helsinkiju, Finska, od 3. do 7. srpnja, a organiziran je od strane Sherlock Edu Ug.

Tečaj pod nazivom Communication and empathy for strengthening links to school obuhvatio je predavanja i radionice na temu komunikacije i empatije. Da bi škola kao institucija bila uspješna, bitno je da su svi koji s njom imaju veze (vodstvo škole, stručna služba, učitelji, roditelji i konačno učenici) budu zadovoljni tijekom boravka u njoj. Kao važan faktoru koji doprinosi postizanju ostvarenja zadovoljstva školom ističe se komunikacija. Dobra komunikacija obuhvaća mnogo više od jednostavnog prenošenja poruke, a komunikacijske vještine govornika određuju smjer u kojem će komunikacija ići i hoće li, na kraju, cilj biti ostvaren. U fokusu tečaja je bila važnost prepoznavanja potreba sudionika komunikacije, a obrađene su i teme poput neverbalne komunikacije i govora tijela.

Učiteljica je upoznata i s načinom funkcioniranja finskih škola te je u razgovoru s predavačicom, gospođom Kadyiom Kelimu, dobila uvid u to kako je živjeti i raditi u Finskoj.

Slobodno vrijeme boravka u glavnom gradu Finske učiteljica je iskoristila za obilazak znamenitosti Helsinkija, muzeja, knjižnice i mnogobrojnih parkova.